TVN24 Biznes | Pieniądze

Przeciętne wynagrodzenie w górę. Nowe dane GUS

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracy
Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracyTVN24
wideo 2/7
TVN24Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2021 roku wyniosło 5802,42 złotego brutto, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym wzrosło o 2,8 procent.

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2021 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosło o 2,9 proc. "Spowodowane było to m.in. wypłatami premii kwartalnych, jubileuszowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także wynagrodzeń za nadgodziny (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - czytamy.

W ujęciu rocznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. Dla porównania w czerwcu 2020 roku odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 3,6 proc. rok do roku.

GUS podał, że w pierwszym półroczu 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach polskiej Polskiej Klasyfikacji Działalności. Od 3,5 proc. w sekcji "Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" do 9,8 proc. w sekcji "Pozostała działalność usługowa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przeciętne zatrudnienie

W minionym miesiącu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6359,3 tys. W czerwcu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem notowanego w maju. Zanotowano wzrost o 0,3 proc., czyli podobnie jak w maju 2021 w porównaniu do kwietnia 2021.

W ocenie GUS było to wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych i pobieraniem zasiłków chorobowych.

Jak zaznaczono, w relacji do analogicznego miesiąca przed rokiem zaobserwowano kontynuowany od kwietnia br. wzrost przeciętnego zatrudnienia - o 2,8 proc.

Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza 9 osób.

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwachPAP/Adam Ziemienowicz

"Dobre dane z rynku pracy"

W ocenie ekonomistów PKO Banku Polskiego zaobserwowane wzrosty będą sprzyjać konsumpcji, czyli przeznaczaniu środków na zakupy towarów i usług.

Ekonomiści mBanku podkreślili, że to "dobre dane z rynku pracy". Jak zwrócili uwagę, oba odczyty były nieco powyżej oczekiwań rynkowych.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości