Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.
"Po przystąpieniu Polski, państw bałtyckich i innych krajów Europy Wschodniej do UE w 2004 roku Polacy stanowili ponad połowę migrantów z tego regionu do Wielkiej Brytanii" - zauważyli autorzy artykułu, dodając, że "wielu (Polaków - przyp. red.) podejmowało pracę w rolnictwie i hotelarstwie - branżach niewymagających znajomości języka i oferujących niskie wynagrodzenia. Inni, zgodnie ze stereotypem, pracowali jako samozatrudnieni budowlańcy i hydraulicy".
"Economist" podał, że w 2014 r. Polacy zarejestrowani jako dorośli posiadacze numeru ubezpieczenia społecznego zarabiali średnio o 15 proc. mniej niż osoby wychowane w Wielkiej Brytanii. Jednak od tego czasu sytuacja się zmieniła. Mediana wynagrodzeń zatrudnionych Polaków jest dziś nieco wyższa niż Brytyjczyków.
Tygodnik zamieścił grafikę, z której wynika, że obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie polskiego migranta przekracza 2,5 tys. funtów. W przeliczeniu po obecnym kursie to 12,5 tys. zł. Z kolei w 2014 roku wynosiło około 1,3 tys. funtów wobec 1,6 tys. funtów w przypadku Brytyjczyka.
Zdaniem dziennikarzy tygodnika jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podniesienie kwalifikacji zawodowych przez polskich imigrantów. "Spis z 2021 roku wykazał, że w Anglii i Walii mieszka 743 tys. osób urodzonych w Polsce, z czego 637 tys. zadeklarowało co najmniej dobrą znajomość języka angielskiego" - zauważano w artykule.
Od 2017 r. liczba Polaków pracujących na Wyspach spadła o blisko jedną czwartą.
Zarabiają lepiej, bo uczą języka i zdobywają doświadczenie
"Economist" zwraca uwagę, że "jeśli Wielką Brytanię opuszczają głównie pracownicy o niższych dochodach, może to podnosić średnie zarobki tych, którzy zostali".
W rozmowie z tygodnikiem wykładowca ekonomii z University College London, Christian Dustmann, stwierdził, że "Brytyjczycy i migranci spoza UE są stale zasilani przez młodsze roczniki, które zarabiają mniej, co obniża średnią. Tymczasem Polacy w Wielkiej Brytanii się starzeją, uczą języka i zdobywają doświadczenie. Ich dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii są w danych klasyfikowane jako rodowici Brytyjczycy".
Informacje, na które powołał się tygodnik, pochodzą z danych HM Revenue and Customs. HMRC to brytyjski urząd skarbowy odpowiedzialny za pobór podatków, wypłatę niektórych świadczeń oraz egzekwowanie przepisów celnych i podatkowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock