Polski Ład. Gowin zapowiada rozwiązania korygujące propozycje podatkowe Ministerstwa Finansów

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Gowin o podatkowych kwestiach spornych w Polskim Ładzie
Gowin o podatkowych kwestiach spornych w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin o podatkowych kwestiach spornych w Polskim Ładzie

Zmiany podatkowe proponowane w ramach Polskiego Ładu budzą spore emocje nie tylko wśród Polaków, ale też w gronie rządu. Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że przygotowuje rozwiązania, które mają skorygować propozycje podatkowe Ministerstwa Finansów. Gowin zwrócił uwagę między innymi na negatywne skutki likwidacji odpisania składki zdrowotnej od podatku.

Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się w piątek w Rzeszowie z przedsiębiorcami. - My jako Porozumienia i ja jako minister gospodarki przygotowujemy rozwiązania, które skorygują propozycje podatkowe Ministerstwa Finansów w znacznym stopniu – powiedział szef MRPiT.

Polski Ład - składka zdrowotna

Jego zdaniem zaplanowana w Polskim Ładzie likwidacja możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku oznacza podwyżkę podatków dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Jako Porozumienie jednoznacznie wskazujemy, że to, co chce zrobić MF w odniesieniu do jednoosobowych działalności gospodarczych, jest podniesieniem danin o 50 procent, z 19 procent do 28 procent – stwierdził Jarosław Gowin w Rzeszowie.

Wicepremier dodał, że to musi zostać skorygowane i że w tej sprawie w obozie rządowym toczą się "gorące spory".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - samorządy

Stwierdził także, że również utrata wpływów przez samorządy musi zostać im zrekompensowana.

- Ten uszczerbek, jak wynika z wyliczeń samego Ministerstwa Finansów, ma wynieść 145 miliardów złotych w 10 lat i musi zostać samorządom zrekompensowany – powiedział Gowin.

Jednocześnie dodał, że w Polskim Ładzie jest wiele rozwiązań godnych poparcia. - Wymienię tutaj podwyżkę kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych czy podniesienie progu podatkowego do 120 tysięcy złotych – zaznaczył.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości