Wojciech Jasiński, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były minister skarbu państwa, do końca roku ma zostać nowym prezesem Orlenu - dowiedział się Robert Zieliński z portalu TVN24.pl. Dziś zaskoczył rynki prezentując stawkę podatku bankowego proponowanego przez PiS. Inwestorzy zareagowali gwałtownie sądząc, że obciążenia nałożone na banki będą niższe niż wcześniej zapowiadano. Okazało się jednak, że podana stawka będzie naliczana miesięcznie a nie rocznie. A inwestorom mina zrzedła i giełda znów poleciała gwałtownie w dół.
Na wykresie WIG20 zauważalny jest gwałtowny wzrost i następnie spadek, który ilustruje reakcję inwestorów na korektę informacji o stawce podatku bankowego.
Stawka podatku bankowego, według informacji przekazanych podczas konferencji, miała wynieść 0,0325 proc. Później jednak okazało się, że stawka ta naliczana ma być miesięcznie, co finalnie jest zgodne z poprzednimi założeniami, które przewidywały wartość 0,39 proc., ale w skali roku.
Spotkanie z dziennikarzami było także okazją do przekazania kolejnej, dotąd nieujawnionej, informacji. Okazało się, że banki nie są jedyną opodatkowaną instytucją finansową, dołączyć bowiem mają firmy ubezpieczeniowe. Sprowokowało to prawdziwy zwrot na warszawskiej giełdzie.
- Giełda wyznaczyła nowe dołki. Od czerwca 2009 roku nie widziano jeszcze WIG20 na tych poziomach - mówi Jakub Tomaszewski, redaktor rynkowy tvn24bis.pl.
Wielkie spadki PZU
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółki zaczęły tracić na wartości. Wśród nich znalazło się także PZU, które zarejestrowało dzisiaj spadki rzędu - 3,85 proc.
Podatek od ubezpieczycieli wynosić ma 0,05 proc. miesięcznie, czyli 0,6 w skali roku. Ta informacja z zaskoczyła inwestorów, którzy mierzyli się ze spadkami akcji banków już od kilku dni, nie mając jednak świadomości, że podatek rozłoży się także i na firmy ubezpieczeniowe.
Podatek już od lutego
Podatek w wysokości 0,39 proc. od aktywów bankowych zacznie obowiązywać od 1. lutego 2016 roku (aktywa to także kredyty). Nie będzie konsultacji resortowych czy społecznych, a projekt pójdzie tzw. torem poselskim, zatem po trzech czytaniach. Według Komisji Finansów Publicznych budżet ma zyskać kwotę rzędu 5-6 mld zł rocznie. Poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych ma trafić jeszcze dzisiaj do marszałka Sejmu. Podatkiem mają być objęte banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń.
Autor: ag / Źródło: TVN24 BiS