Bez podatku Belki dla 90 procent Polaków. Podwyżka dla reszty

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznietvn24
wideo 2/5
tvn24Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie

Ministerstwo Finansów rozważa zmiany w podatku od zysków kapitałowych. Według wstępnych założeń zyski do 10 tysięcy złotych rocznie miałyby być z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty - byłyby opodatkowane stawką 20 procent - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł PAP Biznes. Obecnie tak zwany podatek Belki wynosi 19 procent.

Rozmówcy PAP Biznes zastrzegają, że ani wysokość kwoty wolnej - 10 tys. zł, ani podwyżka podatku o 1 pp. nie są jeszcze na 100 proc. pewne. Te założenia będą poddawane dalszym analizom i wyliczeniom. Kwota wolna od podatku Belki ma obejmować zyski zarówno z odsetek na lokatach i rachunkach bankowych, jak i z giełdy, a także z dywidend i odsetek/dyskonta z obligacji.

- Rozwiązanie ma być neutralne dla budżetu państwa, czyli straty z kwoty wolnej od podatku powinny być zrekompensowane podwyżką stawki podatkowej o 1 punkt procentowy - do 20 procent - wskazał jeden z rozmówców.

Podatek Belki - MF rozważa zmiany

Dla ponad 90 proc. podatników, którzy płacą podatek od zysków kapitałowych, zaproponowane rozwiązania będą korzystne. Zmiana będzie neutralna dla tych, którzy osiągną roczny zysk w wysokości 200 tys. zł oraz mniej korzystna dla tych, których zyski z inwestycji przekroczą poziom 200 tys. zł rocznie.

Według wstępnych wyliczeń, struktura przychodów z podatku od zysków kapitałowych jest dzisiaj taka, że prawdopodobnie wystarczy podwyżka dla najbogatszych podatników o 1 pp. do 20 proc. z 19 proc., aby w pełni zrekompensować kwotę wolną w wysokości około 10 tys. zł. Wymaga to jednak jeszcze dokładnego przeliczenia.

MF zakłada, że konieczne będzie długie vacatio legis i danie bankom czasu na dostosowanie się. Wprowadzenie kwoty wolnej dla zysków z lokat bankowych jest bowiem bardziej skomplikowane i będzie wymagać dostosowania systemów IT zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Propozycje będą konsultowane z przedstawicielami sektora bankowego, aby uzgodnić mapę drogową. Konsultacje w tej sprawie w najbliższych dniach będą prowadzone we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Podatek od zysków kapitałowych

Intencją resortu finansów jest, by przepisy zostały przyjęte przez parlament bieżącej kadencji, natomiast ich wejście w życie byłoby prawdopodobnie odsunięte w czasie, aby umożliwić wszystkim przygotowanie się. - Dzięki zmianom podatek od zysków kapitałowych będzie miał bardziej progresywny charakter. Reforma ma ulżyć w zobowiązaniach podatkowych drobnym oszczędzającym i inwestorom, którym udaje się dużym wysiłkiem oszczędzać niewielkie kwoty - powiedział rozmówca PAP Biznes.

Zmiany w ustawie są związane z realizacją Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Z informacji PAP Biznes wynika, że MF nie chce wprowadzać preferencji tylko w odniesieniu do jednego rodzaju aktywów, np. lokat bankowych, co było proponowane przez niektórych uczestników rynku. To uprzywilejowałoby tę formę oszczędzania, podczas gdy celem SRRK jest zachęcanie Polaków do inwestycji.

Na początku października wiceminister finansów Artur Soboń zapowiadał, że resort pracuje nad modyfikacją podatku od zysków kapitałowych dla drobnych oszczędzających. - Pracujemy nad rozwiązaniem kwoty wolnej, analogicznej do podatku dochodowego, dla podatku od zysków kapitałowych - powiedział Soboń w czwartek w RMF FM.

- Chodzi o tych, którzy mają niewielkie dochody, jakieś lokaty, mają jakieś zyski z tego tytułu. Nad tym rozwiązaniem dziś się zastanawiamy, trudniejsze jest wprowadzenie tego projektu przez operatorów. Terminy będą zależały od tego, jak szybko poszczególne instytucje, które będą za to odpowiadać, będą w stanie przystosować swoje systemy do wdrożenia tego rozwiązania - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michał Zaranek

Pozostałe wiadomości