Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy dotyczącej obrotu gazem ziemnym w PGNiG Obrót Detaliczny. Zmiana dotyczy stawek dla gospodarstw domowych i będzie obowiązywała od początku maja.
"Podwyżka ceny za paliwo gazowe w zmianie Taryfy Detalicznej w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. dla wszystkich grup taryfowych wynosi 5,6 procent. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian" – poinformowała spółka PGNiG w czwartkowym komunikacie.
URE wskazał, że "powodem złożenia przez PGNiG OD do regulatora wniosku o zmianę taryfy był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę".
Zwrócono uwagę, że będzie to pierwszy od 2019 roku wzrost rachunków za gaz dla klientów tej spółki. Urząd przypomniał bowiem, że regulator zatwierdzał trzy kolejne obniżki cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych.
Spółka poinformowała, że zmiana taryfy detalicznej będzie obowiązywać od 1 maja do 31 grudnia 2021 roku.
O ile wzrosną rachunki?
Z wyliczeń URE wynika, że średnio o 46 gr miesięcznie więcej (wzrost o 2,3 proc.) zapłacą tzw. "kuchenkowicze" – grupa taryfowa W-1.1. Chodzi o odbiorców zużywających najmniejsze ilości gazu, korzystających z gazu głównie do przygotowania posiłków.
Dla odbiorców z grupy W-2.1, którzy używają gazu również do podgrzewania wody, płatność wzrośnie średnio o 2,88 zł miesięcznie (wzrost o 3,3 proc.).
Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy z grupy taryfowej W-3.6, zapłacą o 8,8 zł więcej miesięcznie (wzrost płatności o 3,5 proc.).
PGNiG to czołowy dostawca gazu w Polsce. W 2019 roku z usług spółki korzystało ok. 7 mln odbiorców. Na rynku działają także m.in. Tauron, PGE oraz Energa.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock