Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu 2017 roku wobec grudniowego pomiaru o 4,9 pkt., do 20 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. Za zwyżkę Pengabu odpowiada wskaźnik prognoz, który wzrósł o ponad 10 pkt.
- W styczniu odnotowaliśmy poprawę nastrojów w bankowości, 2017 rok otwiera się w lepszych nastrojach niż kończył się rok ubiegły. Za wzrost odpowiada poprawa indeksów prognostycznych, natomiast ocena aktywności klientów bankowych w styczniu jest oceniana identycznie jak miesiąc wcześniej – powiedział na konferencji Marcin Idzik z TNS Polska.
- Wzrostu aktywności klientów środowisko bankowe upatruje w obszarze kredytów gospodarstw domowych, wzrost zainteresowania nastąpić ma w szczególności w kredytach konsumpcyjnych. Optymizm na kolejny kwartał jest widoczny także w zainteresowaniu podmiotów gospodarczych, wzrost ten dotyczyć ma zarówno kredytów obrotowych, jak i inwestycyjnych - dodał.
Co pokazuje wskaźnik?
Wskaźnik ocen wyniósł w styczniu 15,7 pkt., czyli w porównaniu do ostatniego odczytu spadł o 0,5 pkt., a wskaźnik prognoz był wyższy o 10,3 pkt. i wyniósł 24,3 pkt.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w styczniu 41 pkt., o 8 pkt. więcej niż przed miesiącem, a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 22 pkt., czyli wzrósł o 8 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wyniósł 49 pkt., czyli był o 13 pkt. większy niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w zakresie kredytów mieszkaniowych wyniosły 25 pkt., czyli pozostały na poziomie z ubiegłego miesiąca.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w styczniu wyniósł 23 pkt., czyli wzrósł o 13 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 6 pkt., co oznacza wzrost o 5 pkt. w stosunku do grudnia.
Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrosła o 10 pkt. do 24 pkt., a prognoza dla przedsiębiorstw wzrosła o 16 pkt. do 4 pkt.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock