Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE - powiedział dzisiaj minister rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał pieniądze z OFE to środki publiczne i "chcemy przekazać je Polakom".
Mateusz Morawiecki prezentował dzisiaj na GPW Program Budowy Kapitału. - Główne cele programu to bezpieczeństwo finansowe Polaków i rozwój gospodarczy - zapewnił wicepremier.
Przełomowe mechanizmy
- Chcemy zaproponować przełomowe mechanizmy budowy kapitału - dodał. Celem programu jest stworzenie dobrych warunków do oszczędzania - tłumaczył.
Podkreślił, że pieniądze OFE były środkami publicznymi, które rząd chce przekazać Polakom. Zapewniał, że "nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE".
- Plan jest, by pieniądze z OFE przekazać Polakom. Dziś są szczątkową formą zanikania filara kapitałowego, nie ma już praktycznie filara kapitałowego, został wcześniej zdemontowany przez poprzednią ekipę rządową - powiedział wicepremier.
Program reformy OFE
Program Budowy Kapitału zakłada największą reformę systemu oszczędzania od 1999 roku. Planowane jest utworzenie efektywnego III filaru systemu emerytalnego w postaci Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK) oraz Indywidualnych Programów Kapitałowych (IPK). Budowie powszechnego III filaru mają sprzyjać zachęty fiskalne ze strony państwa. Program obejmuje także rozwój nowych produktów oszczędnościowych - m.in. publicznych funduszy nieruchomości, obligacji infrastrukturalnych czy obligacji premiowych.
Wstępne propozycje zakładają wykorzystanie środków zgromadzonych w OFE do wsparcia polskiej gospodarki i budowy oszczędności emerytalnych polskich gospodarstw domowych. "Koncepcja, która będzie obecnie wypracowywana, będzie najprawdopodobniej polegać na przekazaniu środków OFE na indywidualne konta emerytalne ich uczestników oraz "nowe ważne przedsięwzięcia, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej" - podaje w komunikacie ministerstwo rozwoju.
Oszczędności emerytów
Po osiągnięciu wieku emerytalnego 25 proc. zgromadzonych środków może podlegać wypłacie jednorazowej, a 75 proc. środków ma służyć wykupie emerytury terminowej lub dożywotniej. Środki zgromadzone w PPK i IPK mogą być przeznaczone na pokrycie wkładu własnego przy zakupie pierwszego mieszkania, pod warunkiem ich zwrotu w okresie 10 lat. Do 15 proc. środków może być wypłacone jednorazowo w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, skutkujących orzeczeniem o niezdolności do pracy.
Obecne programy III filarowe w oparciu o Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego będą obowiązywały nadal, lecz planowane jest uproszczenie i odbiurokratyzowanie tych produktów.
Polski Fundusz Rozwoju
Jak podaje resort Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Plany Kapitałowe mają być zarządzane przez profesjonalne instytucje finansowe, podobnie jak obecne programy III filarowe. Na etapie tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych będą one obsługiwane przez pierwsze 24 miesiące przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach funduszy inwestycyjnych o ściśle określonej polityce inwestycyjnej, dopasowanej do profilu ryzyka uczestników.
Po okresie 24 miesięcy obsługa PPK będzie mogła być prowadzona przez inne instytucje finansowe działające na polskim rynku. Limit kosztów całkowitych obsługi PPK i IPK nie może przekraczać 0,6 proc. - zakłada reforma.
Wejście w życie PPK
Rozpoczęcie działania Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Planów Kapitałowych planowane jest na 1 stycznia 2018 roku. Na I etapie program obejmować będzie 2,8 mln pracowników dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. Od 1 lipca 2018 roku planowane jest uruchomienie II etapu obejmującego przedsiębiorstwa średniej wielkości zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Od 1 stycznia 2019 roku do programu włączone mają być małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 249 pracowników oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 19 pracowników.
Rozłożenie wdrożenia programu w czasie ma na celu przygotowanie do jego realizacji instytucji obsługujących programy i pracodawców.
Szacowany łączny koszt zachęt fiskalnych Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz Indywidualnych Planów Kapitałowych wynosi około 2,2 mld zł (0,11 proc. PKB) w okresie pierwszych 2 lat oraz 1,7 mld zł (0,08 proc.) w kolejnych latach. Koszt fiskalny powszechnego III filaru byłby tym samym na poziomie zbliżonym do kosztów ponoszonych przez Niemcy, Czechy, czy Belgię oraz wielokrotnie niższy niż w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Finlandii, gdzie osiąga nawet 0,8 proc. PKB.
Autor: tol//ms / Źródło: TVN24 BiS, PAP