Pieniądze

Gigantyczne zainteresowanie loterią paragonową

Pieniądze

Loteria Paragonowa ruszyła 1 października 2015 roku

Łącznie ponad 78 mln paragonów, średnio ponad 400 tysięcy dziennie. To liczby związane z loterią paragonową, która jest na półmetku. - Cieszymy się, że loteria spotkała się z tak dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem - mówi minister finansów Paweł Szałamacha.

Wspieranie uczciwych przedsiębiorców i równej konkurencji, budowanie nawyku brania i wydawania paragonów, uświadomienie zależności między braniem paragonu a wpływami do budżetu - to główne cele Narodowej Loterii Paragonowej.

Akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów ruszyła 1 października 2015 roku i właśnie znalazła się na półmetku.

Rekordowy dzień

- Cieszymy się, że loteria spotkała się z tak dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. Świadczą o tym same liczby. Do 19 kwietnia 2016 r. na stronie internetowej akcji Polacy zarejestrowali łącznie ponad 78 mln paragonów, średnio ponad 400 tysięcy dziennie. Rekordowym dniem, podczas którego zarejestrowano najwięcej - około 2,5 mln paragonów - był 31 października ub.r. To zaangażowanie przekuwa się na zmieniające się postawy Polaków i ich świadomość dotyczącą znaczenia paragonu, a także roli ich samych w budowaniu uczciwego obrotu gospodarczego - mówi cytowany w oświadczeniu minister finansów Paweł Szałamacha.

Co miesiąc wśród uczestników rozlosowywane są cenne nagrody: samochody osobowe, notebooki i tablety. Do tej pory nagrody trafiły już łącznie do 54 osób z całej Polski. Co istotne, wszystkie są zwolnione z podatku.

Pozytywny odbiór

Według badań opinii przeprowadzonych dla Ministerstwa Finansów przez Ipsos loteria spotkała się z pozytywnym odbiorem. Ponad połowa (58 proc.) respondentów stwierdziła, że dzięki niej branie i wydawanie paragonów będzie czymś oczywistym i normalnym. Bardzo znaczące są dane pokazujące zmianę codziennych nawyków zakupowych Polaków: odsetek osób deklarujących, że gdy nie otrzymują paragonu, zawsze o niego proszą wzrósł z 7 do 31 proc. przy zakupie towarów i z 5 do 28 proc. przy płaceniu za usługi.

O popularności Narodowej Loterii Paragonowej świadczą również wyniki raportu dotyczącego najpopularniejszych haseł wpisywanych przez Polaków w wyszukiwarce Google w 2015 roku. Hasło "loteria paragonowa" zajęło pierwsze miejsce w kategorii "Tematy, o których się mówiło" oraz czwarte miejsce wśród informacji w kategorii "Najszybciej zyskujące na popularności".

O loterii

Zasady udziału w Narodowej Loterii Paragonowej są proste. W loterii mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, które zakupiły towar lub usługę za minimum 10 zł brutto, zachowały świadczący o tym paragon fiskalny i w miesiącu zakupu zarejestrowały go na stronie internetowej loterii. Każdy może zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych, przy czym jeden paragon można zgłosić tylko raz.

Loteria potrwa do 30 września 2016 roku.

Ministerstwo walczy z szarą strefą. Materiał "Faktów" TVN (04.10.2015):

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl