TVN24 Biznes | Pieniądze

Polacy wrócili do restauracji. "Obroty wyższe niż w najlepszych dniach wakacji 2020"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Koronawirus w Polsce. Od 28 maja restauracje przyjmują gości nie tylko w ogródkach
Koronawirus w Polsce. Od 28 maja restauracje przyjmują gości nie tylko w ogródkachTVN24
wideo 2/5
TVN24Koronawirus w Polsce. Od 28 maja restauracje przyjmują gości nie tylko w ogródkach

Otwieranie sektora usługowego przynosi oczekiwany wzrost transakcji kartami w restauracjach – wskazali ekonomiści PKO Banku Polskiego. Z ich danych wynika, że obroty w minioną sobotę były wyższe niż w najlepszych dniach ubiegłorocznych wakacji. Odżywa także hotelarstwo.

Zgodnie z decyzją rządu od soboty przy zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu między stolikami, możliwe jest przyjmowanie gości wewnątrz lokali gastronomicznych. Gastronomia na powietrzu działa od 15 maja.

"Otwieranie sektora usługowego przynosi oczekiwany wzrost obrotów kartowych klientów @PKOBP. Umożliwienie obsługi klientów wewnątrz restauracji i organizacji imprez sprawiło, że obroty w minioną sobotę były wyższe niż w najlepszych dniach wakacji 2020" – podali we wpisie na Twitterze ekonomiści PKO BP.

Jak zwrócili uwagę, "w ujęciu 7-dniowym wydatki pną się do góry i wyraźnie przebijają obserwowane w 2019 i 2020".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Hotele w górę, w sklepach stabilizacja

Wzrosty widać także w hotelach. Ekonomiści wskazali, że w hotelarstwie wydatki klientów też już są wyżej niż o tej porze w ostatnich dwóch latach, ale - jak zaznaczyli - "branży nadal ciąży brak klientów z zagranicy".

Stabilizacja jest za to widoczna w sklepach. "Po szale zakupowym na początku maja normalizują się wydatki na odzież i obuwie. Bieżąca aktywność konsumentów uzasadnia optymizm prognoz konsumpcji ~15 proc. r/r w 2q21" – czytamy we wpisie.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości