"Tarcza branżowa" przyjęta z poprawkami. Ma z niej skorzystać 200 tysięcy firm

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin o rozszerzeniu pomocy dla branż
Jarosław Gowin o rozszerzeniu pomocy dla branżTVN24
wideo 2/7
TVN24Jarosław Gowin o rozszerzeniu pomocy dla branż

Zwolnienie z ZUS za listopad, świadczenie postojowe za listopad oraz zawieszenie opłaty targowej - to tylko niektóre rozwiązania, które zawiera tak zwana tarcza branżowa. Ustawa wraz z poprawkami została przegłosowana przez Sejm. Z rządowych szacunków wynika, że skorzysta z niej około 200 tysięcy firm, między z innymi z branży gastronomicznej, fitness, estradowej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Chodzi o poselską nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tak zwaną tarczę branżową.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, 3 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

ZOBACZ PROJEKT

W ramach tarczy przewidziano takie instrumenty wsparcia, jak: zwolnienie ze składek ZUS za listopad - w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 procent rok do roku; świadczenie postojowe za listopad - w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 procent rok do roku; dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii szacuje, że z tak zwanej tarczy branżowej skorzysta około 200 tys. firm. Na jej realizację trafi ponad 1,8 mld zł.

Wprowadzone poprawki

W środę późnym wieczorem sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała, by Sejm przyjął część poprawek, które zgłosił klub PiS.

Posłowie poparli m.in. zmianę, która ma pozwolić dofinansować na 3 miesiące miejsca pracy w określonych branżach dotkniętych przez koronawirusa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak wskazał, że odpowiednie zmiany, które uzyskały poparcie komisji w tej sprawie, pozwolą też na wydanie odpowiedniego rozporządzenia rozszerzającego ewentualny katalog uprawnionych branż do otrzymania pomocy.

Poparcie uzyskała też zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Komisja poparła również poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek m.in. na ZUS od początku lipca do września, przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.

Posłowie nie zgodzili się z kolei m.in. na to, by to ZUS zamiast pracodawcy pokrywał koszty związane z nieobecnością pracownika m.in. w związku z jego kwarantanną. Nie było też zgody komisji na to, by przy udzielaniu pomocy państwa nie brać pod uwagę kryterium Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli katalogu rodzajów działalności, jakie może prowadzić przedsiębiorca. Aprobaty nie zyskała też propozycja, by wydłużyć spłatę rat kredytów, leasingu firmom będących w kłopotach wskutek pandemii.

Ponadto Sejm nie przyjął poprawki znoszącej limit, od którego udzielana jest przez rząd rekompensata gminom z tytułu utraconych dochodów z opłaty targowej w związku z COVID-19. Obecnie ten limit wynosi 10 tys. zł rocznie. Jak mówił wiceminister Niedużak, rząd zastanawia się nad jego obniżeniem, tak by ewentualnie więcej gmin mogło skorzystać z rekompensaty. Nie zgodzono się też na to, by kryterium przyznania pomocy był spadek przychodów firm o 20 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ile firm skorzysta?

Posłowie PiS, którzy są autorami projektu noweli, wskazali w uzasadnieniu, że celem nowych przepisów jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa czy też ponoszą koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji.

Chodzi o branżę gastronomiczną, a także fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną, fotograficzną i fizjoterapeutyczną. Większość z nich nadal odczuwa negatywne skutki wywołane ograniczeniami na początku pandemii w marcu-kwietniu 2020 r., a obecnie muszą sprostać kolejnym wyzwaniom wywołanym walką z COVID-19. W związku z nowymi obostrzeniami branża gastronomiczna nie może obecnie prowadzić działalności stacjonarnej.

Zakłada się możliwość wypłaty świadczeń do 30 czerwca 2021 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości