Pojęcie konsolidacji jest niezwykle szerokie. Konsolidację definiować można jako zamianę kilku zobowiązań finansowych na jedno, mówiąc wówczas o tzw. kredycie konsolidacyjnym. Mianem konsolidacji określa się także sytuację na giełdzie, gdzie przez pewien czas wykresy utrzymują się na tym samym poziomie. Konsolidacja w rachunkowości zaś to łączenie sprawozdań finansowych w określony sposób.
● Konsolidacja rozumiana jest jako zamiana kilku zobowiązań finansowych w jedno. Jest to tzw. kredyt konsolidacyjny. ● Konsolidacja na rynku giełdowym to sytuacja, w której wykresy utrzymują się na tym samym lub zbliżonym poziomie, pokazując niezdecydowanie inwestorów. ● Konsolidacja w rachunkowości to sporządzenie wspólnego sprawozdania finansowego dla minimum dwóch podmiotów gospodarczych w określony sposób.
Co to jest konsolidacja?
Konsolidacja to działania prowadzone w celu uzyskania wewnętrznej spójności grupy lub struktury, także jako stan powstały w wyniku takich działań. Może to być zamiana kilku pożyczek na jedną o ujednoliconych warunkach spłaty. Ponadto pojęcie konsolidacji pojawia się także w kontekście rynku giełdowego. Konsolidacją na giełdzie jest jeden z trendów – obok wzrostowego i spadkowego – nazywany niekiedy bocznym. Konsolidacją w rachunkowości, zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości jest łączenie sprawozdań finansowych jednostek, które tworzą grupę kapitałową w określony w przepisach sposób.
Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny, który nazywany jest też kredytem oddłużeniowym, kierowany jest do osób posiadających więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Zobowiązania te zostają połączone w jedno, a kredytobiorca płaci wyłącznie jedną ratę w banku udzielającym kredytu konsolidacyjnego. Dzięki konsolidacji możliwe jest obniżenie kosztów obsługi zaciągniętych zobowiązań i zmniejszenie wysokości rat kredytowych. Na ogół wraz z konsolidacją pojawia się także wydłużenie okresu spłaty zobowiązań.
Kredytem skonsolidować można zarówno kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, jak i kartę kredytową. Warto dodać, że teoretycznie możliwe jest objęcie kredytem konsolidacyjnym tzw. chwilówek, czyli pożyczek udzielanych przez instytucje pozabankowe. W praktyce jednak banki udzielające kredytów konsolidacyjnych niechętnie udzielają ich na skonsolidowanie tego typu zobowiązań.
Konsolidacja na rynku giełdowym
Konsolidacja na rynku giełdowym to sytuacja, w której przez pewien czas wykresy utrzymują się na tym samym lub podobnym poziomie, pokazując niezdecydowanie inwestorów. Ceny pozostają zatem w ramach podobnego zakresu. Konsolidacja na giełdzie to – obok wzrostu i spadku – jeden z trzech trendów, nazywany niekiedy trendem bocznym.
Konsolidacja uznawana jest za naturalny etap struktury rynku, inwestowanie w tym okresie jest jednak – jak podkreślają eksperci – ryzykowne.
Konsolidacja w rachunkowości
Konsolidacja to także pojęcie, które występuje w rachunkowości i regulowane jest przepisami Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości. Przez konsolidacją sprawozdań finansowych rozumie się sporządzenie wspólnego sprawozdania finansowego dla minimum dwóch podmiotów gospodarczych, które wprawdzie funkcjonują na rynku osobno, jednak są ze sobą powiązane kapitałowo. Konsolidacja polega na sumowaniu odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej i jednostek zależnych, przy uwzględnieniu niezbędnych wyłączeń i korekt.
Wyróżnia się następujące rodzaje konsolidacji sprawozdań finansowych:
– konsolidację metodą pełną, – konsolidację metodą proporcjonalną, – konsolidację metodą praw własności.
Źródło: TVN24 Biznes