Darmowe konta i karty w każdym banku. Nowe przepisy w tym roku

Pieniądze

Miesiąc pustego portfela Polaków. "Na święta wydaliśmy więcej niż planowaliśmy"tvn24
wideo 2/3

Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy, które nakładają wysokie kary na banki i SKOK-i, jeśli te nie zaoferują klientom tak zwanego rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc pięć wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku - wskazuje Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander. Często darmowe będą również przelewy.

Banki, które nie zaoferują podstawowego rachunku płatniczego do 8 sierpnia narażają się na karę wynosząca nawet milion złotych. W przypadku SKOK-ów kara Komisji Nadzoru Finansowego może wynieść do 100 tys. zł.

Opłaty bankowe

Jak przypomina Sadowski, banki w ostatnich latach podnosiły opłaty za konta i karty. Część zaczęła nawet naliczać prowizję za wypłaty niskich kwot z darmowych dotychczas bankomatów.

"Już niedługo takich opłat będzie można jednak łatwo uniknąć otwierając tzw. rachunek podstawowy. Darmowe rachunki nie będą oczywiście pozbawione pewnych ograniczeń. Najważniejszym będzie to, że w trakcie jego zakładania i przez cały czas kiedy będziemy go posiadać nie możemy mieć innego konta. Wyjątkiem są te walutowe, które nie będą zabronione. Wystarczy więc zamknąć stary rachunek i już będzie można otworzyć nowy- bezpłatny. Należy jednak dodać, że umowy rachunków mają zwykle miesięczny okres wypowiedzenia. Żeby więc skorzystać z takiej oferty w sierpniu, to w lipcu trzeba złożyć wypowiedzenie umowy starego konta" - podkreśla analityk Expandera.

Darmowe nie tylko konto

Bank nie będzie mógł naliczać opłat ani za prowadzenie podstawowego rachunku, ani za wydaną do niego kartę.

Ustawa pozwala naliczyć prowizję tylko w trzech przypadkach. Zapłacimy prowizje za transakcje transgraniczne, czyli np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu. Ponadto opłaty mogą być pobrane za szóstą i kolejne w miesiącu wypłaty z bankomatów lub wpłaty do wpłatomatów. "Trzeba jednak dodać, że nie dotyczy to maszyn należących do banku, w którym mamy rachunek. Z tych można bezpłatnie korzystać bez ograniczeń" - przypomina Sadowski. Po trzecie – możemy zapłacić prowizję za szósty i kolejne przelewy w miesiącu.

"Nawet jeśli zdarzy się tak, że będziemy musieli zapłacić za którąś z wymienionych usług, to prowizja nie będzie szczególnie wysoka" - podkreśla Sadowski.

Ustawa regulująca kwestie rachunków podstawowych mówi bowiem, że opłaty nie będą mogły być wyższe od najczęściej stosowanych stawek przez ostatnie 12 miesięcy. Tymczasem, w wielu bankach przelewy internetowe są wykonywane bezpłatnie. W takiej sytuacji na rachunku podstawowym również będą musiały być one darmowe. Jak dodaje Sadowski, wadą podstawowych rachunków może być "jedynie to, że z takim rachunkiem nie może być powiązany żaden produkt kredytowy".

Autor: MS / Źródło: expander.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock