TVN24 Biznes | Pieniądze

ZUS zrobił przelewy na ponad 44 miliony złotych. "Kolejna transza środków"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznymTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał drugą transzę środków do przedsiębiorstw w ramach programu Polski Bon Turystyczny. Na konta firm trafiły ponad 44 miliony złotych.

- Podmioty turystyczne oraz organizacje pożytku publicznego otrzymały kolejną transzę środków w ramach bonu turystycznego. Do niektórych z nich przelaliśmy kwoty na ponad 700 tysięcy złotych. Cieszy nas fakt, że coraz więcej firm chce realizować bon turystyczny. Obecnie jest ich już około 16 tysięcy - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS - dodała Uścińska.

Łącznie w ramach dwóch transz do pomiotów turystycznych trafiło 67 milionów złotych.

Bon turystyczny

Do tej pory zgłosiło się około 15,8 tysiąca podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.

- Apelujemy do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte - wskazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał do tej pory około 717 tysięcy bonów o łącznej wartości prawie 615 milionów złotych. Największe zainteresowanie bonami jest w województwach mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.

W całym kraju beneficjenci wykonali około 144 tysiące płatności bonami na łączną kwotę ponad 100 milionów złotych. Należy pamiętać, że bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak aktywować bon

Bon turystyczny 500 plus jest dostępny na platformie PUE ZUS. "Jeśli jesteś osobą uprawnioną, zaloguj się na swój profil na PUE ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę 'Ogólny' i przejdź do zakładki 'Polski Bon Turystyczny', a następnie 'Mój bon'" - wyjaśniała wcześniej Polska Organizacja Turystyczna. Profil na PUE ZUS można założyć przez bankowość elektroniczną, przez profil zaufany, przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź podczas wizyty w placówce ZUS.

Podczas aktywowania bonu zostaniemy poproszeni o aktualny e-mail i numer telefonu komórkowego.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości