Krótsze kolejki do sanatorium? Jak to sprawdzić na stronie NFZ

Pieniądze

tvn24bisJak nowe technologie służą zdrowiu?

Które miejsce zajmujemy w kolejce do wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe? Gdzie i jak sprawdzić termin wyjazdu do sanatorium? Odpowiedź jest prosta - w internecie - w specjalnie stworzonej do tego celu przeglądarce Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Miejsce w kolejce w przeglądarce NFZ

Na stronie centrali NFZ oraz na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ osoby oczekujące na wyjazd do sanatorium mogą w specjalnie przygotowanej do tego celu przeglądarce sprawdzić swoje miejsce w kolejce.

NFZ podkreśla, że jedyną oficjalną przeglądarkę można znaleźć wyłącznie na stronie NFZ.

KOLEJKA DO SANATORIUM - LINK DO PRZEGLĄDARKI NFZ >

Jak sprawdzić miejsce w kolejce do sanatorium?

By sprawdzić miejsce w kolejce do sanatorium, trzeba w przeglądarce wpisać numer skierowania oraz datę urodzenia w formacie RRRRMMDD (R - rok, M - miesiąc, D - dzień). Po wpisaniu tych danych i skorzystaniu w przeglądarki, pojawią się aktualne informacje o statusie skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

NFZ podkreśla, że korzystanie z przeglądarki jest bezpłatne. Dodaje też, że powstała ona w celu monitorować informację na temat skierowań pacjentów na leczenia uzdrowiskowe, które są rozpatrywane przez Oddziały Wojewódzkie NFZ.

Ostrzeżenie NFZ przed fałszywymi powiadomieniami

Na swojej stronie NFZ ostrzega, że do pacjentów rozsyłane są fałszywe powiadomienia SMS-owe. Fundusz zaznacza, że "nie powiadamia oczekujących pacjentów o ich miejscu w kolejce do sanatorium za pomocą SMS oraz e-mail".

Nowe zasady wyjazdów do sanatorium

19 lipca 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, według których skierowanie do sanatorium można dostać rok po powrocie z poprzedniego wyjazdu sanatoryjnego. Według ministerstwa zdrowia ta zmiana ma skrócić kolejki oczekujących na wizytę w uzdrowisku.

Według resortu zdrowia, to rozwiązanie jest podyktowane stale rosnącą liczbą osób, którzy często natychmiast po powrocie z uzdrowiska ponownie składają kolejne skierowania do sanatorium.

Z danych NFZ wynika, że co roku do oddziałów wojewódzkich Funduszu wpływa ok. pół miliona skierowań, z czego ok. 150 tysięcy wpłynęło w okresie krótszym niż rok od dnia ostatniego zakończonego leczenia.

Według nowych przepisów, zostaje zniesiony obowiązek weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od wystawienia. Podyktowane jest to tym, że w większości oddziałów wojewódzkich NFZ pacjenci czekają na sanatorium ponad 18 miesięcy. Zatem często konieczna była kolejna weryfikacja znacznej części skierowań, co wiązało się z wizytą u lekarza oraz skierowaniem na ponowne badania.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Uzdrowisko Ciechocinek