Wyższy podatek i ograniczenia przy zakupie mieszkań. "W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek"

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku - wysoki spadek rozpoczętych budów
Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku - wysoki spadek rozpoczętych budówTVN24
wideo 2/6
TVN24Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku - wysoki spadek rozpoczętych budów

Rząd szykuje ograniczenia w nabywaniu mieszkań. Projekt ustawy w tej sprawie może trafić na posiedzenie Rady Ministrów w lutym - wynika z wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Według zapowiedzi ma zostać wprowadzone między innymi wyższe opodatkowanie szóstego i kolejnego mieszkania.

Szef MRiT Waldemar Buda poinformował Polską Agencję Prasową, że "trwają dyskusje, jaki ostateczny kształt będzie (miała ustawa o ograniczeniach w nabywaniu lokali - red.) i jak szybko będziemy procedować". - W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek - zadeklarował.

Minister Buda dopytywany, czy jego zdaniem rząd mógłby się tym projektem zająć w lutym, minister powiedział: "myślę, że tak".

Projekt w KPRM

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w połowie stycznia br. poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.

Z informacji przekazanych przez resorty wynika, że projekt zakłada, że osoba - zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.

Ponadto, zgodnie z zapowiedziami, kupując szóste lub kolejne mieszkanie, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Damian Lugowski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości