Podatek od wynajmu mieszkania. Ważny termin

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kaczyński o Polski Ładzie: popełniono bardzo poważne błędy, to też kwestia nienajlepszej woli
Kaczyński o Polski Ładzie: popełniono bardzo poważne błędy, to też kwestia nienajlepszej woli
wideo 2/7
Kaczyński o Polski Ładzie: popełniono bardzo poważne błędy, to też kwestia nienajlepszej woli

Termin na złożenie zeznania PIT-28 upływa wraz z końcem lutego. Deklaracje składają między innymi podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu prywatnego i rozliczają się ryczałtem. Zeznanie można złożyć elektronicznie za pomocą usługi Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów przypomina, że Polski Ład zmienia przepisy w sprawie opodatkowania najmu mieszkań, ale dopiero od przyszłego roku.

Ustawa podatkowa z Polskiego Ładu zmieni zasady opodatkowania dla osób wynajmujących mieszkania i budynki mieszkalne w ramach tzw. najmu prywatnego, czyli poza działalnością gospodarczą. Obecnie najem prywatny może być opodatkowany, w zależności od wyboru podatnika, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tak jest też teraz - przy rozliczeniu za rok 2021.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą jednak w życie nowe regulacje, które sprawią, że jedyną dopuszczalną formą będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwotnie planowano, że nastąpi to już 1 stycznia 2022, jednak datę zmieniono w trakcie prac parlamentarnych. Na mocy przepisu przejściowego podatnicy, którzy osiągną przychód od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. z najmu prywatnego mogą zatem stosować formy opodatkowania obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Czytaj więcej: Polski Ład i duże zmiany dla wynajmujących mieszkania >>>

PIT-28 - do kiedy?

Wynajmujący mieszkania w ramach najmu prywatnego, którzy wybrali opodatkowanie przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą pamiętać o krótszych terminach na rozliczenie z fiskusem. Termin na złożenie przez nich zeznania PIT-28 (za przychody uzyskane w roku 2021) upływa wraz z końcem lutego.

To niejedyne osoby, które rozliczają się na tym formularzu. Jak czytamy na rządowych stronach, PIT-28 składają też podatnicy, którzy w 2021 roku wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów): z pozarolniczej działalności gospodarczej; ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu; w ramach rolniczego handlu detalicznego.

PIT-28 można złożyć za pomocą usługi Twój e-PIT. Formularz do wypełnienia jest dostępny po zalogowaniu na stronie www.podatki.gov.pl.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości