TVN24 Biznes | Nieruchomości

Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Najwyższy wynik w historii

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Polacy chętnie inwestują
Polacy chętnie inwestująTVN24
wideo 2/5
TVN24Polacy chętnie inwestują

Prawie 11 miliardów złotych - tyle warte są mieszkania, które w pierwszym półroczu tego roku Polacy kupili za gotówkę. Ogółem suma transakcji zawartych w pierwszej połowie tego roku w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi wyniosła 20 miliardów złotych.

Według HRE Investments, taki poziom finansowania mieszkań jedynie samą gotówką, bez bankowego kredytowania, to najwyższy wynik w historii.

Nieruchomości. Mieszkania dają zarobić więcej niż lokaty

"Jednym z powodów tak wysokich wyników jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie. Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji" - czytamy w raporcie.

Eksperci zastrzegają, że wprawdzie po podwyżce stóp procentowych dokonanej przez RPP oprocentowanie lokat może pójść symbolicznie do góry, to pojedyncza podwyżka czy nawet kilka podwyżek to wciąż za mało, aby spowodować, że lokaty staną się realną konkurencją dla mieszkań na wynajem.

Finansowanie zakupów mieszkań deweloperskich w siedmiu miastachHRE Investments

HRE Investments zwraca uwagę, że wprawdzie pierwsze półrocze było rekordowe pod względem kwoty gotówki wydanej na zakup nowych mieszkań w Polsce, ale za to liczba kupionych w ten sposób lokali nie jest już rekordowa. "Przez sześć miesięcy na siedmiu badanych rynkach w ręce nabywców gotówkowych trafiło około 21,4 tys. mieszkań. To o ponad 2 tys. mniej niż dotychczasowy półroczny rekord" - poinformował główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nieruchomości. Trzecie źródło kupujących

Dodał, że wysokiemu popytowi generowanemu przez kupujących za gotówkę i tych korzystających ze wsparcia kredytu hipotecznego towarzyszy jeszcze jedno źródło kupujących - chodzi o inwestorów instytucjonalnych, czyli najczęściej zagraniczne fundusze inwestycyjne kupujące mieszkania na wynajem w Polsce.

Ich aktywność została przez firmę JLL oszacowana w pierwszym półroczu na równowartość około 2,6 mld zł. To kilkanaście procent wartości wszystkich mieszkań sprzedanych w tym czasie na siedmiu największych rynkach.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości