Emilewicz: będzie reset Mieszkania plus

Nieruchomości

Mieszkanie plus - podsumowanie programu na koniec 2019tvn24
wideo 2/6

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała "reset" programu Mieszkanie plus. Jak wskazała, jej resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

- Będzie reset Mieszkania plus w styczniu (...). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wkrótce, jak powiedziała szefowa MR, resort zaprezentuje raport dotyczący rynku mieszkalnictwa w Polsce.

Mieszkanie plus do zmiany

Minister zaznaczyła, że dotychczasowy program Mieszkanie plus "nie był niewypałem". - Problem związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce realnie istnieje - przyznała. Podkreśliła, że jeżeli "pulę poszukujących mieszkań określilibyśmy jako 100 procent, to około 40 procent to jest ta populacja, do której skierowany jest program". Emilewicz mówiła, że "wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie".

W grudniu 2019 roku rząd przyjął pakiet zmian w Prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Minister wskazała, że nowelizacja Prawa budowlanego zakłada "szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza".

Obietnica premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Rzeczywistość daleko odbiega jednak od tych zapowiedzi.

- W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań - mówił premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2018 roku.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych - dodał szef rządu kilka dni później.

Tymczasem według informacji zamieszczonych na stronie PFR Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie plus wybudowanych do tej pory zostało 867 mieszkań, 1907 jest w budowie, a 18 tysięcy w trakcie projektowania.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock