Sprzedaż nowych mieszkań mocno w dół. "Relacja popytu i podaży uległa wyraźnemu pogorszeniu"

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/9
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

Sprzedaż nowych mieszkań wyhamowała. Na sześciu głównych rynkach w Polsce, w tym w Warszawie i Trójmieście, w trzecim kwartale 2022 roku sprzedano 6,6 tysiąca lokali, co oznaczało spadek o 30 procent kwartał do kwartału - wynika z danych firmy JLL.

Dane dotyczą Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi. Według JLL "na popyt negatywnie wpłynęła seria wcześniejszych podwyżek stóp procentowych i jej konsekwencje dla oprocentowania kredytów, nadal zakupy wspierane kredytami ograniczało zaostrzenie zasad określania zdolności kredytowej".

Zgodnie z rekomendacją KNF banki muszą wyliczać zdolność, uwzględniając stopy procentowe wyższe o 5 punktów procentowych. Komisja Nadzoru Finansowego od kwietnia br. podwoiła bowiem wymagany bufor bezpieczeństwa, który wcześniej wynosił 2,5 punktu procentowego.

Czytaj także: Apele o zmiany w wyliczaniu zdolności kredytowej. KNF odpowiada deweloperom

"Również perspektywa kolejnych podwyżek stóp, które przełożą się na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych wpływała hamująco na popyt. Na rynku obecni byli głównie nabywcy gotówkowi, których decyzje mogą być teraz coraz bardziej uzależnione od kształtowania się cen mieszkań w najbliższej przyszłości" - napisano w raporcie.

Rada Polityki Pieniężnej podczas październikowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. Kolejne posiedzenie Rady odbędzie się 9 listopada.

PAP/Maciej Zieliński

"Na rynku widać pojawiające się kolejne oferty promocyjne oraz upusty"

W trzecim kwartale br. na sześciu głównych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży ponad 7,2 tys. kolejnych mieszkań. W efekcie wielkość oferty na koniec września wyniosła 51,4 tys. mieszkań.

Autorzy raportu ocenili, że "relacja popytu i podaży uległa wyraźnemu pogorszeniu".

"Pomimo statystycznego wzrostu cen mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale, na rynku widać pojawiające się kolejne oferty promocyjne oraz upusty. Może znaleźć to odbicie w polityce cenowej w przyszłych kwartałach" - wskazano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości