Wrócą kasy mieszkaniowe? PiS pomoże ci zdobyć własny kąt

Shutterstockwynajem-mieszkanie-16.jpg

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje opracowanie projektu ustawy, która ma zachęcić Polaków do systematycznego oszczędzania na mieszkanie - wynika z informacji nadesłanych przez resort.

"Obecnie w MIB prowadzone są prace nad założeniami do projektu ustawy. Założenia te będą opiniowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów w trakcie procesu uzgodnień międzyresortowych. Opracowanie projektu ustawy na podstawie założeń planowane jest jeszcze w bieżącym roku" - czytamy w informacji resortu dla PAP.

Coś nowego?

MIB podkreśla jednak, że "zaproponowane rozwiązania nie będą tożsame z instrumentami, jakie już w tym zakresie funkcjonowały w przeszłości".

Mechanizm kas oszczędnościowych funkcjonował już w Polsce jednak rządzący obawiając się tego, że budżet państwa nie wytrzyma takiego obciążenia, uchylili w 2002 r. ustawę o kasach.

Kasy oszczędnościowe funkcjonują obecnie m.in. na Węgrzech. Obywatele, którzy regularnie oszczędzają na cele mieszkaniowe zostają nagrodzeni przez państwo premią pieniężną, która może zostać przeznaczona m.in. na remont czy na zakup nowego mieszkania. Taka forma pomocy ze strony państwa byłaby dedykowana dla obywateli o średnich i niższych dochodach.

"Udzielane tym osobom wsparcie zwiększy szanse na realizację własnych zamierzeń mieszkaniowych" - ocenia ministerstwo.

Nie tylko Mieszkanie plus

Instrument ten wraz z innymi będzie wchodził w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego, tzw. programu Mieszkanie Plus. Na początku maja minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Mieszkanie Plus będzie programem kompleksowym. Znajdą się w nim rozwiązania dotyczące kas budowlanych, tanich mieszkań na wynajem czy spółdzielni mieszkaniowych.

Jak podkreśla MIB głównym celem polityki mieszkaniowej rządu będzie pomoc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych przez gospodarstwa domowe o przeciętnych i niskich dochodach. "Dla takich rodzin stworzone powinny być warunki wynajmu mieszkań - w tym w ramach tzw. dochodzenia do własności - w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową" - dowiadujemy się z informacji nadesłanej przez ministerstwo.

Własny kąt od państwa

Elementem programu Mieszkanie Plus mają być także tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa. Mieszkania te oprócz atrakcyjnej ceny najmu, zapewniłyby także większą elastyczność i ułatwiałyby procesy migracyjne np. w celu podjęcia nauki lub nowej pracy w innym miejscu.

Ponadto resort podkreśla, że nowy program mieszkaniowy będzie zawierał rozwiązania, które pomogą w wykorzystaniu potencjału rynku mieszkaniowego w Polsce jakim są spółdzielnie mieszkaniowe, budownictwo TBS oraz budownictwo gminne.

Zgodnie z informacją MIB i zapowiedziami premier Beaty Szydło, na przełomie maja i czerwca mają być znane szczegóły Narodowego Programu Mieszkaniowego tzw. programu Mieszkanie Plus. We wtorek, na posiedzeniu rządu, premier zapowiedziała, że po długim weekendzie program zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów.

Zobacz. Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko

Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko
Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości