Znalazłeś portfel wypełniony gotówką - czy musisz zapłacić od niej podatek? A jeśli tak, to w jakiej wysokości? Ile wynosi "znaleźne"? Czy podobnie jest, gdy znajdziemy na ulicy cenny pierścionek? W magazynie "Biznesie dla ludzi" te wątpliwości rozwiał Paweł Blajer.
W "Biznesie dla ludzi" Paweł Blajer oraz Mirosława Zugaj z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy przyjrzeli się przepisom dotyczącym odprowadzania podatku od znalezionych pieniędzy i drogich przedmiotów.
Znaleźne i podatek
- Każdy, kto znajdzie pieniądze, powinien zgłosić się do biura rzeczy znalezionych - radzi ekspertka. Takie biura powinien prowadzić urząd miasta. - Po dwóch latach te pieniądze stają się własnością Skarbu Państwa, a nam przysługuje "znaleźne" w wysokości 10 procent kwoty - dodaje i podkreśla, że to będzie nasz przychód, który trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym.
- Jeśli więc znaleźliśmy dwa tysiące złotych, to w ramach "znaleźnego" otrzymamy - po dwóch latach - 200 zł, od których to trzeba uiścić podatek. - Nigdy w całości nie dostaniemy pieniędzy, które znaleźliśmy - rozwiewa nadzieje Zugaj. A co w przypadku, gdy na chodniku znajdziemy złoty pierścionek? - Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku pieniędzy - powiedziała. Czyli po dwóch latach Skarb Państwa wypłaci nam 10 procent wartości tego pierścionka. A od tych 10 procent także będziemy musieli odprowadzić podatek.
Co z rowerem?
W przypadku roweru sprawa wygląda nieco inaczej. Jego znalezienie również powinniśmy zgłosić do biura rzeczy znalezionych. - Jeżeli przez dwa lata nikt się po niego nie zgłosi, to ten rower może stać się naszą własnością - tłumaczy gość "Biznesu dla ludzi".
Jednak trzeba pamiętać, że biuro może zażądać od nas pokrycia kosztów przechowywania tego roweru. - I dopiero po ich zapłaceniu rower trafia do nas - dodaje. Aby uniknąć dodatkowych opłat, warto więc po zgłoszeniu znalezienia przedmiotu, skierować do biura prośbę o zgodę na przechowywanie roweru u siebie.
Pierwszy dzień i podatki na diecie
W magazynie Blajer przedstawił także kilka rad na to, jak "przetrwać" pierwszy dzień w nowej pracy. Podpowiedział również, co zrobić, gdy chcemy wyburzyć budynek na naszej działce.
A na prośbę widzów, zajął się sprawą kasy fiskalnej i podatku VAT w przypadku poradni dietetycznej.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock