Zmieniamy czas, Ukraina wybiera nową Radę Najwyższą, terroryzm podchodzi pod drzwi, a w kolejnym roku szkolnym uczniowie będą musieli obejść się bez chipsów oraz słodkich gazowych napojów i batoników - na weekend w TVN24 Biznes i Świat zapraszają Magda Ogórek i Michał Sznajder.
Ukraińcy pójdą do urn
W niedzielę 26 października Ukraińcy wybiorą nową Radę Najwyższą. Część regionów Ukrainy nie zagłosuje w wyborach, bo mimo oficjalnego zawieszenia broni we wschodniej części kraju nadal trwają walki. Ukraińcy wybierają swoich reprezentantów wśród przedstawicieli ponad 50 partii.
W obwodzie donieckim na 2 listopada separatyści zapowiedzieli swoje wybory „parlamentu” i „głowy państwa”. Głosowanie nie odbędzie się też na okupowanym przez Rosję Krymie.
Na największe poparcie może liczyć Blok Petra Poroszenki (BPP). Sondaże dają partii prezydenta Ukrainy nawet 30 procentowe poparcie. W pierwszej piątce nazwisk BPP mer Kijowa Witalij Kliczko, były minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko, czy znana lekarka i działaczka społeczna Olha Bohomolec. Według sondaży na drugim miejscu z ponad 10 procentowym poparciem może znaleźć się Radykalna Partia Ołeha Łaszki, której hasłem wyborczym jest „Korupcja na widły”. W wyborczej układance nie zabraknie znanych z ukraińskiej sceny politycznej nazwisk. Partia premiera Arsenija Jaceniuka – Front Ludowy - może zdobyć od 7 do nawet 10 procent głosów. Wielką niewiadomą jest obecność w nowej Radzie Najwyższej byłej premier Julii Tymoszenko. Jej ugrupowanie Batkiwszczyna (latem z partii odszedł Arsenij Jaceniuk) może zdobyć od 5 do 8 procent poparcia. „Żelazna Julia” nie cieszy się już taką popularnością jak za czasów „pomarańczowej rewolucji” zatem jej partia może nie zdobyć wymaganego 5 procentowego progu wyborczego. Wśród gości TVN24 Biznes i Świat dyplomaci Wiktor Ross i Ryszard Żółtaniecki, obserwator wyborów na Ukrainie i poseł PO Marcin Święcicki.
A w niedzielę po 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat program specjalny o Ukrainie.
Zmieniamy czas
O ile zmiana czasu na letni nie cieszy się sympatią, o tyle październikowa zmiana na czas zimowy jest zazwyczaj lubiana, ponieważ dodatkowa godzina wynikająca z cofnięcia wskazań zegarów może zostać spożytkowana, np. na dłuższy sen w niedzielny poranek.
Zmiana czasu ma pomóc wykorzystać w pełni światło słoneczne, którego do połowy grudnia będzie coraz mniej. Po co nam jednak zmiana czasu, skoro zwierzęta regulują swój zegar biologiczny naturalnie? To pytanie pojawi się tuż przed cofnięciem zegarków w sobotę o 17:20 gościem Michała Sznajdera będzie astronom Jerzy Rafalski.
Terroryści u bram
Kanada, która szczyci się twórczym współistnieniem różnych kultur stała się obiektem ataku i to w sercu kraju. Na rozwój wydarzeń w parlamencie w Ottawie patrzył cały świat.
Kanada ma coraz większy problem z radykalizującymi się młodymi muzułmanami. Władze w tuż przed atakiem podwyższyły stopień zagrożenia terrorystycznego z niskiego do średniego. 32-letni dżihadysta, który zastrzelił żołnierza pod pomnikiem poświęconym pamięci poległych żołnierzy w Ottawie, działał sam. Celem ataku mógł być premier Kanady. Stephen Harper zapowiedział w piątek, że policja oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dostaną rozszerzone tak by skuteczniej walczyć z zagrożeniami stwarzanymi przez radykałów. Terroryści zapukali do bram Kanady, czy Polska może stać się celem ataku dżihadystów? O tym w samo południe w sobotę.
Zima, zima, zima… czas zmienić
Temperatura spada, a do warsztatów samochodowych ustawiają się kolejki. Czas zmienić opony … O dylematach kierowców w sobotę porozmawiamy z pilotem rajdowym – Maciejem Wisławskim.
Bez "fast food’u" w szkolnych sklepikach
Od 1 września 2015 w szkołach nie będzie można sprzedawać, ani podawać "śmieciowego jedzenia". Tak zdecydował Sejm. Przepisy te będą obowiązywać także w przedszkolach. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dieto zależnych. Ze szkół i przedszkoli znikną między innymi chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Nowe przepisy wypracują w młodych dobre nawyki żywieniowe czy będą dodatkowym problemem dla zapracowanych rodziców? W niedzielę o 12:30.
„Atlas Świata”
W sobotę o 11:15 – „Atlas Świata”. Magdalena Ogórek podsumuje i skomentuje mijający tydzień ze swoimi gośćmi: Ewą Ewart, Adamem Szotkiewiczem z „Polityki”, Michałem Szułdrzyńskim z „Rzeczpospolitej” i Ignacym Niemczyckim z „Polityka Insight”.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat