Zielone imperium mniej dochodowe? Lasy Państwowe zarobią o 100 mln zł mniej

Najnowsze

sxc.hu2013 rok lasy Państwowe zamknęły zyskiem w wysokości ok. 300 mln zł.

W tym roku Lasy Państwowe wydadzą na inwestycje ok. 700 mln zł - powiedział dyrektor generalny przedsiębiorstwa Adam Wasiak. W 2014 Lasy mają zarobić na czysto ok. 200 mln zł.

- Mamy zatwierdzony plan finansowy, który zabezpiecza zapisy znowelizowanej ustawy o Lasach Państwowych, ale także gwarantuje rozwój przedsiębiorstwa - ocenił Wasiak. Nowelizacja przewiduje wpłatę do budżetu przez LP w latach 2014-2015 1,6 mld zł. Zdaniem Wasiaka największa obawa związana z jej realizacją dotyczyła groźby znacznego zmniejszenia inwestycji prowadzonych przez LP. - Średnio rocznie wydawaliśmy 500 mln zł, ale tendencja jest rozwojowa - podkreślił. Poinformował, że 700 mln zł, które Lasy mają wydać w 2014 roku, będzie przeznaczone głównie na budowę i remonty dróg leśnych.

Dobra koniunktura, ale zysk ma być niższy

2013 rok lasy Państwowe zamknęły zyskiem w wysokości ok. 300 mln zł. Podczas prac nad nowelizacją ustawy resort środowiska informował, że Lasy mają ponad 1 mld zł nadwyżki. Przedstawiciele LP mówili, że wpłata brakujących 600 mln zł będzie zależała od wyników finansowych przedsiębiorstwa za ten rok. Będzie to powiązane m.in. z sytuacją na rynku drzewnym.

- Nie ukrywam, że obecnie mamy dobrą koniunkturę na drewno i nie ma perturbacji związanych z jego sprzedażą - powiedział Wasiak. Dodał, że na zwiększenie sprzedaży wpływa m.in. rozpędzające się po kryzysie budownictwo mieszkaniowe. Dyrektor generalny LP poinformował również, że w 2014 przedsiębiorstwo pozyska od 600 do 700 tys. m sześciennych drewna więcej niż w 2013 roku. "Od 20 lat zwiększa się wycinka, ponieważ rośnie zasobność polskich lasów" - powiedział. W zeszłym roku LP pozyskały ponad 35,5 mln m sześc. drewna. Lasy Państwowe gospodarują na blisko jednej trzeciej powierzchni naszego kraju. Lasy zajmują coraz więcej powierzchni Polski - od zakończenia II wojny światowej ich powierzchnia zwiększyła się z 21 proc. do prawie 30 proc. Dzięki temu jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów.

Leśny biznes

Autor: rf//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu