Szef zapewnia ci służbowe napoje? - Być może będziesz musiał płacić za nie podatek - alarmuje "Gazeta Prawna". Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu stanowi ich przychód niezależnie od formy przekazania - uznał w interpretacji naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Pracownicy w interpretowanym przez urząd przypadku otrzymywali karty chipowe, na podstawie których mogli korzystać z automatu z kawą. Zdaniem US nieodpłatnym świadczeniem jest kredyt znajdujący się na kluczu chipowym, nawet jeśli pracownik kawy nie wypije. Taka sytuacja - zdaniem urzędu - nie różni się niczym od sytuacji, gdy pracownicy nabywają te napoje za pieniądze otrzymane od pracodawcy jako wynagrodzenie. To oznacza wzrost przychodów do opodatkowania. Co więcej, u pracownika powstanie przychód nawet wtedy, gdy z karty chipowej, a tym samym z kawy czy innego napoju nie skorzysta. Sam fakt otrzymania karty powoduje powstanie przychodu.
Nic za darmo
Sam fakt przyznania świadczenia stanowi wymierny dochód US o świadczeniach
Wszystko sprowadza się do zmiany traktowania przez organy podatkowe (od początku tego roku) świadczeń na rzecz pracowników w postaci różnych przywilejów, m.in. kart medycznych czy udostępnienia karty chipowej z zapisanym w niej kredytem do wykorzystania na napoje. Joanna Kanicka, partner w ITA Doradztwo Podatkowe, uważa, że fiskus chce opodatkować wszelkie tego typu świadczenia, uznając, że nie ich faktyczna konsumpcja, ale sam fakt ich przyznania stanowi wymierny przychód.
Można próbować się bronić przed takim automatycznym traktowaniem podobnych bonusów. Z drugiej strony podatnicy chcieliby taki wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych - fiskus stosuje tu zasadę lustrzanego odbicia, skoro ma być w kosztach, to musi być przychód.
Eksperci mają wątpliwości
Świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za nie przysługujące na podstawie przepisów o BHP nie stanowią przychodu pracownika świadczenia nieopodatkowane
Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG, zwraca uwagę, że pracodawca ma obowiązek dostarczania wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów wedle uznania i w zasadzie większość organów podatkowych nie kwestionuje tego prawa.
- Przepisy o bhp nie mówią jednak nic o ekwiwalentach za napoje. Dlatego organy mogą ten fakt wykorzystać i zaliczać kwoty środków pieniężnych otrzymywane przez pracowników z przeznaczeniem na napoje do ich przychodów. Karty do automatów z napojami mogą być traktowane jako nieobligatoryjne ekwiwalenty - ostrzega Barbara Pyzel.
Pieniądze do rozliczenia
W interpretacji Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wartość kart jest przychodem podlegającym PIT, ponieważ stanowią one dodatkowy dochód pracownika - w omawianym przypadku było to 45 zł netto miesięcznie.
Spółka uważa jednak, że w przypadku przekazania takich kluczy nie jest możliwe ustalenie faktycznego korzystania z nich przez pracowników i w związku z tym nie powinno się przypisywać tej usługi jako świadczenia pracowniczego do opodatkowania.
Jednak według Joanny Patyk, konsultanta podatkowego w BDO Numerica, karta chipowa jest nośnikiem określonej kwoty pieniężnej. Istnieje również możliwość przypisania tej kwoty do konkretnego pracownika. W związku z tym organ podatkowy prawidłowo zakwalifikował otrzymane karty chipowe do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu.
Źródło: "Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24