Zagadkowa transakcja warta 3,2 mld dolarów. Dlaczego Apple chce kupić Beats?

Apple przejmie Beats Electronics
Apple przejmie Beats Electronics
Reuters TV
Apple przejmie Beats ElectronicsReuters TV

W ostatnich dniach światem IT wstrząsnęła informacja o chęci przejęcia przez Apple’a firmy Beats Electronics. Ewentualna transakcja, której wartość ma wynieść 3,2 mld dolarów byłaby największym zakupem w historii giganta z Cupertino. Wokół sprawy narodziło się sporo pytań bez odpowiedzi, a eksperci z branży zachodzą w głowę, jaki jest prawdziwy cel tego przedsięwzięcia.

Wprawdzie nie wiemy jeszcze, czy Apple kupi Beats Electronics, bo żadna ze stron oficjalnie tego nie potwierdziła, ale patrząc na skalę spekulacji, doniesień i przecieków, ta transakcja jest wielce prawdopodobna.

Beats Electronics to firma założona w 2008 roku przez producenta i rapera Andre Younga (szerzej znanego pod pseudonimem "Dr. Dre") oraz prezesa wytwórni muzycznej Interscope Geffen A&M Records Jimmy'ego Iovine'a.

Firma z siedzibą w Santa Monica oferuje słuchawki premium oraz serwis streamingu muzyki, który wystartował w styczniu. Beats ma około 70 proc. rynku słuchawek i ok. 100 tys. użytkowników serwisu. Przez analityków firma wyceniana jest na 2 mld dolarów.

Wielka zagadka

Według specjalistów z branży IT ten niespodziewany ruch Apple'a ma na celu zdobycie silniejszej pozycji w branży akcesoriów muzycznych i wzmocnienie internetowej oferty muzycznej. Jednak komentatorzy podkreślają, że usługi i narzędzia, które oferuje Beats nie są warte 3,2 mld dolarów.

- To naprawdę zagadka. Dziś kupuje się firmy, by zdobyć technologie lub klientów, których nie ma nikt inny. Muszą mieć w tym jakiś ukryty cel - tak James McQuivey, analityk firmy Forrester, zareagował na wieść o planowanym przejęciu Beats Electronics przez Apple.

Dotychczas największym przejęciem w historii Apple’a był zakup w 1997 roku, za 400 mln dolarów, nieistniejącej już korporacji komputerowej NeXt. Firma należała do... Steve'a Jobsa, współzałożyciela i wieloletniego prezesa Apple'a.

Rekordowa suma

Jeśli więc koncern z Cupertino przejmie Beats Electronics za ponad 3 mld dolarów, będzie to nie tylko największa transakcja w historii tej amerykańskiej firmy, ale także odejście od polityki Jobsa, który inwestował w małe i mało znane podmioty, które dopełniały produkty i usługi już rozwijane przez Apple’a. Po co więc firmie z Doliny Krzemowej Beats Electronics? Wydaje się, że teraz odpowiedź na to pytanie zna jedynie prezes Tim Cook i jego najbliżsi współpracownicy.

- Koncern nigdy wcześniej nie inwestował tak dużych pieniędzy w akwizycję. Takie kroki wykonywały korporacje Google, Microsoft, Facebook i wiele innych dużych firm z tego sektora, ale nie Apple. To zdecydowanie podkręca zainteresowanie transakcją – mówi tvn24bis.pl Maciej Sikorski, ekspert ds. technologii mobilnych.

Pokaz siły

Obecnie na rynku IT możemy zaobserwować zakupowe szaleństwo gigantów technologicznych i prawdziwy pokaz siły. Facebook kupił w ostatnim czasie Instagram, WhatsApp oraz Oculus Rift. Google wydał 3,2 mld dolarów na Nest Labs, firmę produkującą termostaty oraz wykrywacz dymu. Te liczby działają na ludzką wyobraźnię i elektryzują tłumy.

- Być może Apple pójdzie drogą innych firm z branży, a zakup Beats Electronics to początek wielkich zakupów w wykonaniu Apple - mówi tvn24bis.pl Tomasz Krela z serwisu Antyweb.

Czy chodzi o słuchawki...?

Słuchawki Beats to produkt, który zaistniał w świadomości społecznej i stał się obiektem pożądania. Tak jak kiedyś celebryci lansowali iPody, tak teraz słuchawki Beats zaczęły się coraz częściej pojawiać na głowach gwiazd ze świata filmu, mody czy sportu.

- Ludzie w przypadku produktów premium chcą kupić pewien status społeczny. To właśnie ma miejsce w przypadku słuchawek tej firmy. Świetny marketing sprawił, że jest to najbardziej rozpoznawalny produkt w swojej kategorii. Jednak w cenie tych słuchawek wielu świadomych konsumentów wybierze zupełnie inny produkt - przekonuje Krela.

Słuchawki można kupić m.in. w Apple Store (kosztują ok. 1250 zł), dzięki czemu firma zna ich wolumen sprzedaży, co mogło być istotne przy podejmowaniu decyzji o transakcji.

Do niedawna Beats Electronics należało do tajwańskiego producenta smartfonów HTC, który zaczął sygnować marką Beats Audio każdy swój smartfon, również te z niższej półki cenowej. Jednak nie przełożyło się to na ich sprzedaż, a producent borykający się z kiepskimi wynikami sprzedaży postanowił pozbyć się swoich udziałów w Beats Electronics. - Mam spore wątpliwości odnośnie tego, czy logo Beats posiada aż taką dużą wartość marketingową - mówi Krela.

Eksperci podkreślają, że Apple bez problemu mogłoby wprowadzić na rynek słuchawki premium własnej marki, które zapewne szybko stałyby się rynkowym hitem.

...a może o streaming?

Eksperci zaznaczają, że również teza mówiąca o chęci przejęciu licencji muzycznych, które Beats posiada dla swojej usługi streamingowej jest bardzo wątpliwa. - Serwis Beats Audio posiada obecnie ok. 100 tys użytkowników. Apple ze swoim potencjałem marketingowym zapewne pozyskałoby taką liczbę użytkowników na całym świecie w jeden dzień w momencie zaprezentowania swojej autorskiej usługi - podkreśla Krela.

Apple posiada iTunes, największy sklep muzyczny na świecie. Jego przychody znacznie przekraczają wartość całego rynku streamingu muzyki. Beats, mimo, że jego twórcami są m.in. Dr. Dre oraz lider Nine Inch Nails Trent Reznor to wciąż kapciuszek w porównaniu do iTunes pod względem liczby użytkowników oraz zysków. Konkurencyjne serwisy np. Spotify są coraz popularniejsze, jednak ich medialność nie do końca przekłada się na liczbę użytkowników regularnie opłacających abonament. Ewentualne posiadanie przez Apple Beats Music, to bez wątpienia zakup konkurenta Spotify i Deezera.

- W ostatnim czasie przychody ze sprzedaży cyfrowych plików muzycznych nie rosną, co ma negatywny wpływ na dynamikę przychodów iTunesa, a dynamika to dla firm notowanych na giełdzie kluczowy odczyt - zauważa w rozmowie z tvn24bis.pl Przemysław Pająk, redaktor naczelny serwisu Spidersweb.

- Apple musi pilnować tej części rynku i reagować odpowiednio na zmiany, ale na razie nie ma powodu do paniki. Jeżeli firma zechce zaistnieć w tym biznesie, to zapewne nie będzie z tym miała dużych problemów i odrobi ewentualne straty - mówi Sikorski.

Apple podjęło już próbę rywalizacji z usługami muzycznymi takimi jak np. Pandora czy Spotify i stworzyło iTunes Radio - internetową usługę oferującą dostęp do ponad 200 stacji. Na razie jednak nie spotkała się ona z gorącym przyjęciem przez użytkowników. To też nie podoba się wytwórniom muzycznym, bowiem subskrypcje ze streamingu są obecnie najszybciej rozwijającym się źródłem dochodów dla branży muzycznej. Dlatego wytwórnie mogą wywierać presję na Apple'a, aby firma szybciej rozwijała swoją usługę streamingową.

Po znajomości

Niektórzy spekulują, że na transakcji mogła zaważyć znajomość Jobsa - zmarłego trzy lata temu szefa Apple - z Iovinem. To jego wytwórnia jako jedna z pierwszych weszła do iTunes Store. Współzałożyciel Beats Electronics przez lata lobbował także u Jobsa za wprowadzeniem usługi strumieniowania muzyki na długo przed pojawieniem się popularnych serwisów tego typu.

- Biznes rządzi się swoimi prawami. Czasami zamiast czystego matematycznego rachunku zysków i strat górę biorą wzajemne sympatie lub antypatie. Mówimy przecież o nietuzinkowych osobowościach, więc każdy scenariusz jest możliwy - mówi Krela.

- To wielki biznes, a Steve Jobs nie kierował się w nim sentymentami. Zresztą, od kilku lat stery w firmie dzierży Tim Cook, dla którego ten wątek ma zapewne marginalne znaczenie - dodaje Sikorski.

Życie po Jobsie

Apple to obecnie zupełnie inna firma niż jeszcze dekadę temu, a epoka Steve’a Jobsa jest już przeszłością, a polityka prezesa Tima Cooka znacznie różni się od polityki jego poprzednika. - Niegdyś to firma z Cupertino wyznaczała nowe standardy, tworzyła nowe kategorie produktów. iTunes i iPod odmieniły rynek muzyczny. iPhone, iPad to produkty, które stworzyły nowe kategorie produktów - przypomina Krela.

Jak dodaje, dawno już nie widzieliśmy nowego produktu od Apple, który nie będzie jedynie odpowiedzią na to, co dzieje się na rynku, a będzie wyznaczał nowe kierunki rozwoju dla wszystkich w branży. - Apple zawiesiło sobie w przeszłości bardzo wysoko poprzeczkę i teraz samo ma problem z doskoczeniem do niej - argumentuje.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl