Wzrost cen zahamował. Inflacja niższa od oczekiwanej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWzrost cen w Polsce wyraźnie hamuje

Wzrost cen towarów i usług był w maju niższy, niż wszyscy przewidywali. Roczne ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w zeszłym miesiącu o 3,6 proc., a w porównaniu z kwietniem br. - o 0,2 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową szacowali, że roczne ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. i o 0,4 proc., licząc miesiąc do miesiąca.

Roczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2012 wyniósł 3,6 proc. i nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Podwyżki opłat "Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), transportem (o 8,1 proc.), a także wzrost cen żywności (o 2,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc., 0,73 pkt proc. i 0,57 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS. Dodano, że "niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 pkt proc.". W komentarzu GUS wskazano również, że "w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen". "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (w ujęciu miesiąc do miesiąca - red.) miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.) oraz wzrost opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,03 pkt proc." - napisano. Wskazano też, że "niższe ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,0 proc.), a także z transportem (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,03 pkt proc.".

Autor: dpmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu