Alexandre Soares dos Santos, prezes głównego udziałowca grupy Jeronimo Martins (JM), kontrolującej sieć dyskontów Biedronka, stracił w ub.r. 600 mln euro. Pomimo utraty ponad 25 proc. wartości majątku utrzymał drugą pozycję w rankingu najbogatszych Portugalczyków.
W zestawieniu przygotowanym przez lizboński miesięcznik "Exame" wartość fortuny Soaresa dos Santosa wyceniono na 1,63 mld euro, czyli o 600 mln mniej niż przed rokiem. Podobnie jak w poprzednim rankingu także i tym razem na pozycji najbogatszego Portugalczyka uplasował się Americo Amorim. Przedsiębiorca inwestujący w sektorze energetycznym i bankowym stracił w ub.r. 26,7 proc. swego majątku. Aktualnie wyceniany jest on na 3,3 mld euro. Blisko 80-letni Alexandre Soares dos Santos, który do grudnia ub.r., przez ponad 45 lat stał na czele Jeronimo Martins, nadal kieruje głównym udziałowcem tej grupy - spółką Sociedade Manuel dos Santos SGPS. Posiada ona 56,1 proc. udziałów w grupie JM, której nowym prezesem został z końcem ub.r. syn biznesmena, Pedro Soares dos Santos. Według "Exame" Alexandre Soares dos Santos wyprzedził w ub.r. pod względem fortuny multimilionera Belimiro de Azevedo, którego super- i hipermarkety Modelo oraz Continente są głównymi konkurentami Jeronimo Martins w rodzimym handlu detalicznym. Azevedo, jako jedyny z pierwszej trójki najbogatszych, powiększył swój majątek. Jego fortuna wzrosła o 1,2 proc. do 1,22 mld euro. Od 2008 r. Amorim regularnie przewodził w rankingach na najbogatszego Portugalczyka. Tylko w opublikowanym w 2012 r. przez "Exame" zestawieniu wyprzedził go Alexandre Soares dos Santos.
Straty, straty
Z tegorocznej klasyfikacji wynika, że 25 najbogatszych portugalskich inwestorów zostało pozbawionych w ciągu minionego roku łącznie 2,5 mld euro. Zdaniem autorów rankingu, głównym powodem strat był kryzys portugalskiego sektora bankowego. Łącznie portugalska elita finansowa może pochwalić się fortuną o wartości 14,3 mld euro, co odpowiada 8,5 proc. PKB ich kraju. W minionym zestawieniu 25 najbogatszych Portugalczyków posiadało 16,7 mld euro. Firma Jeronimo Martins, która posiada blisko 2480 sklepów Biedronka, wygenerowała w pierwszej połowie br. w Polsce 144,9 mln euro zysku, czyli o 12,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Z kolei sprzedaż w sieci polskich dyskontów zwiększyła się o 9,1 proc. w lokalnej walucie i wyniosła 4,02 mld euro. Biedronka posiada już 67 proc. udziałów w obrotach całej grupy JM.
Autor: //bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.