Jest porozumienie Cypru i Trojki (KE, EBC i MFW) - depozyty w Bank of Cyprus opiewające na ponad 100 tys. euro mają być obłożone podatkiem w wysokości 20 proc. W innych bankach zostaną objęte podatkiem 4-procentowym - poinformował anonimowo przedstawiciel strony cypryjskiej.
Cypryjski "plan naprawczy" nie będzie zawierał oprotestowanego przez Niemcy pomysłu nacjonalizacji funduszy emerytalnych, poinformował ten sam urzędnik. Cypr stara się o miliardy z Unii Europejskiej na ratowanie bankrutującego kraju.
- Cypr stoi przed bardzo trudnymi decyzjami w najbliższej przyszłości. Tu nie ma idealnego wyjścia - komentował w sobotę wieczorem unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Dodał, że Komisja Europejska ciężko pracowała nad znalezieniem rozwiązania stosownego dla Cypru i że niezbędnym jest, by w niedzielę ministrowie finansów strefy euro osiągnęli w tej sprawie porozumienie.
Spotkanie eurogrupy w sprawie Cypru w niedzielę o godz. 18
- Niestety, wydarzenia ostatnich dni doprowadziły do sytuacji, w której nie ma rozwiązań optymalnych. Dziś zostały nam tylko trudne wybory - powtórzył Rehn w oświadczeniu.
Cypr szuka rozwiązania
Po odrzuceniu we wtorek jednorazowego podatku od depozytów, który był warunkiem udzielenia 10 mld euro pożyczki ze strony strefy euro i MFW, parlament Cypru miał w piątek głosować nad "planem B" na zebranie środków na ratowanie sektora bankowego.
Ostatecznie parlament przyjął ustawę, na mocy której utworzony zostanie fundusz solidarnościowy oparty na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach. Jego zadaniem będzie zebranie funduszy mających zagwarantować Cyprowi pomoc zagraniczną. Druga przyjęta w piątek wieczorem ustawa pozwala rządowi na okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych. Parlament przyjął też ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków cypryjskich, na mocy której rząd może podzielić je na "dobre" i "złe".
... i miliardów
Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotowałyby wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odciąłby finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus.
Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie.
Autor: //kdj/k / Źródło: reuters, pap