"Washington Post" sprzedany założycielowi Amazona za 250 mln dol.

Najnowsze


Największa i najstarsza gazeta w Waszyngtonie - "Washington Post" trafiła w ręce Jeffa Bezosa, założyciela serwisu Amazon. Wydawnictwo Washington Post Company sprzedało swój flagowy dziennik za 250 mln dolarów - poinformował w poniedziałek Donald Graham, którego rodzina posiadała ten amerykański dziennik od ośmiu dekad.

Jak informuje na swej stronie internetowej "Washington Post", Jeff Bezos dokonał zakupu osobiście. Amazon, jedna z największych na świecie firm zajmujących się handlem internetowym, nie jest stroną w transakcji.

- Bozos będzie jedynym właścicielem, kiedy transakcja zostanie zakończona, prawdopodobnie w ciągu 60 dni - informuje "WP".

Sprzedali tytuł po 80 latach

O transakcji poinformowali pracowników wydawca i redaktor naczelny Martin Baron. Oboje mają utrzymać stanowiska. Nowy właściciel, jak donosi agencja Reuters, uspokajał także dziennikarzy gazety. Zapewnił, że chce zachować papierowe wydanie "WP".

- To dzień jakiego ja i moja rodzina nigdy się nie spodziewaliśmy - napisała Weymouth, siostrzenica Donalda Grahama w liście do pracowników. I dodała: "Wydawnictwo Washington Post Company sprzedaje gazetę, którą posiadało i o którą dbało od ośmiu dekad".

Rodzina Grahamów posiadała "Washington Post" za czasów afery "Watergate", stając w obronie swych dziennikarzy, którzy artykułami demaskującymi nieprawidłowości w administracji prezydenta Richarda Nixona przyczynili się do jego dymisji w 1974 roku. Sama gazeta istnieje od 1877, będąc jednym z najważniejszych dzienników amerykańskich.

Finansowe kłopoty

"Washington Post" od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi, malejącym nakładem oraz malejącymi dochodami z reklam. Przychody Washington Post Company, której "Washington Post" jest najbardziej widocznym elementem, zmalały o 44 proc. w ciągu ostatnich sześciu lat. Jak informuje "Huffingtonpost", w pierwszym kwartale 2013 roku Washington Post Company straciła 49,3 mln dolarów.

Jak powiedział prezes Washington Post Company Donald Graham, dla każdego członka rodziny samo myślenie o sprzedaży dziennika było szokujące. Rodzina długo zwlekała z decyzją powierzenia tytułu innemu właścicielowi.

- Dopiero kiedy pojawił się pomysł sprzedania gazety Jeffowi Bezosowi, zmieniło się moje nastawienie - powiedział, wyrażając przekonanie w rękach Bezosa gazecie będzie "lepiej". - Biznesowy geniusz Jeffa Bezosa oraz jego dalekowzroczność i osobista przyzwoitość, czynią go wyjątkowo dobrym nowym właścicielem Postu - podkreślił Graham i najwyraźniej ma rację, bowiem tuż po opublikowaniu informacji i transakcji akcje gazety wzrosły o 5 proc.

Jeszcze nie wszystko sprzedane

Należące do Washington Post Company inne media jak "Slate" i "The Root" nie zostały sprzedane. Reuters informuje, że transakcja obejmuje natomiast kilka innych tytułów prasowych, m.in. "Express Newspaper" i "The Gazette Newspapers".

Autor: ktom//kdj / Źródło: reuters, pap