Prawie 300 ofiar katastrofy na Ukrainie. Boeing 777 - zestrzelony. Według amerykańskiego wywiadu, najprawdopodobniej przez rosyjskich separatystów. Czy uda się bezspornie wskazać winnych? Jak zbadać wrak, jak godnie potraktować zabitych, kiedy dostępu do miejsca katastrofy blokują uzbrojeni i nieobliczalni ludzie?
Byliśmy na Ukrainie - razem z wysłannikami TVN24 Michałem Traczem i Wojciechem Bojanowskim. Maciej Sokołowski przekazał najświeższe informacje z pogrążonego w żałobie Amsterdamu - to stamtąd startowała malezyjska maszyna. I z Holandii pochodziła większość pasażerów.
Relacje i komentarze
Reporterzy Faktów TVN przekazali też reakcje Moskwy i Kuala Lumpur. O tym jak Kreml komentuje katastrofę opowiedział Andrzej Zaucha, a Maciej Woroch ze stolicy Malezji zdał relację z tego, jak tam odbiera się tragedię na Ukrainie. Techniczny, polityczny, wojskowy i ludzki wymiar katastrofy - przedstawią goście TVN24 Biznes i Świat: W sobotę, już o 9:00 Agnieszka Szypielewicz z portalu TVN24.PL przedstawiła najnowsze artykuły porannych wydań ukraińskich i rosyjskich gazet. O 9:30 Krzysztof Moczulski z portalu lotnictwo.net opowiedział, co dalej ze śledztwem. O 10:00 komentatorzy TVN24 Biznes i Świat - Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" oraz Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW naszkicowali rozwój wydarzeń najbliższych dni. Zwłaszcza to, jak zestrzelenie samolotu przełoży się na wielką politykę. O 11:30 Michał Setlak z "Przeglądu Lotniczego" opowiedział dlaczego, mimo konfliktu, samoloty pasażerskie latały nad tym rejonem Ukrainy? Dlaczego przestrzeń powietrzną zamknięto dopiero po tragedii? O 10:00 prof. Mikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego skomentował reakcję Rosji. Władimir Putin twierdzi, że do tragedii by nie doszło, gdyby Ukraina nie zerwała rozejmu. Rosyjskie media sugerują, że prawdziwym celem mógł być… samolot z Władimirem Putinem na pokładzie. O 15:00 na pytanie czy separatyści ugną się pod naciskiem społeczności międzynarodowej i pozwolą dotrzeć na miejsce katastrofy opowiedział ukraiński publicysta i dziennikarz Witalij Portnikow. O 15:30 prof. Arkadiusz Stempin, biograf Angeli Merkel skomentował powściągliwą reakcję Berlina. Kanclerz Niemiec skrytykowała politykę Rosji wobec Ukrainy, ale zastrzegła, że nie istnieje alternatywa dla dialogu z Putinem.
O kulisach pracy wywiadu
W jaki sposób władze Ukrainy mogą teraz sprawić, że w region katastrofy dotrą służby śledcze? Kiedy rosyjscy separatyści nie chcą słyszeć o rozejmie jest jasne, że Ukraińcy będą musieli siłą przedzierać się w rejon katastrofy. Jakimi siłami dysponują i jaką trasę muszą pokonać? Co może spotkać ich po drodze? Czy jednoznaczny dowód obarczający separatystów winą za zestrzelenie samolotu zmieni sytuację? O 17:40 porozmawialiśmy o tym ze współtwórcą ukraińskiej Espreso TV, Michałem Broniatowskim. W niedzielę powiemy o tym, czy uda się bezspornie wskazać sprawców? Co o kulisach zestrzelenia samolotu wiedzą wywiady różnych państw? Czemu separatyści meldują strącenie maszyny rosyjskiemu oficerowi? Jak podsłuchano ich rozmowę? O tym wszystkim opowiedział o 12:00 Piotr Niemczyk, były zastępca szefa wywiadu UOP.
Nie tylko Ukraina
W ten weekend w TVN24 Biznes i Świat także najnowsze informacje i zdjęcia ze Strefy Gazy. Izrael rozpoczął tam lądową operację. Czołgi, piechota i... ofiary. Według Izraela, ofensywa potrwa wiele dni. Czy powstrzyma Hamas? O 10:00 opowiedziała o tym dr Katarzyna Górak-Sosnowska z SGH. W niedzielę opowiedzieliśmy też o kosmicznym jubileuszu...Mija 45 lat od lądowania człowieka na Księżycu. O kosmicznym wyścigu, o znaczeniu programu Apollo, o tym czy wrócimy jeszcze na Księżyc opowiedział gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS