W Polsce gorzej niż w Kazachstanie

04.11 | Polska trzy oczka w górę w rankingu „Doing Business 2011” - przygotowywanym przez Bank Światowy zestawieniu, oceniającym gdzie najłatwiej prowadzi się interesy. Czy pozycja nr 70 powinna być powodem do dumy? Nasi sąsiedzi radzą sobie sprawniej. Wyżej od nas jest i Kazachstan. (TVN CNBC)
W Polsce gorzej niż w KazachstanieTVN CNBC

Polska trzy oczka w górę w rankingu „Doing Business 2011” - przygotowywanym przez Bank Światowy zestawieniu, oceniającym gdzie najłatwiej prowadzi się interesy. Czy pozycja nr 70 powinna być powodem do dumy? Nasi sąsiedzi radzą sobie sprawniej. Wyżej od nas jest i Kazachstan.

Polska znalazła się na 70. miejscu wśród 183 sklasyfikowanych krajów najnowszego rankingu "Doing Business 2011". W czołówce zestawienia są Singapur, Hongkong i Nowa Zelandia.

"Doing Business" to opracowany przez Bank Światowy wskaźnik dotyczący warunków prowadzenia interesów w danym kraju. Im wyższa pozycja w rankingu, tym prostsze przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejsza ochrona własności przez prawo. Wskaźnik nie uwzględnia m.in. korupcji, stabilności makroekonomicznej, czy siły systemu finansów.

Bo księgi wieczyste mamy w internecie

Ranking wykazał, że Polska przyspieszyła proces rejestracji nieruchomości poprzez komputeryzację rejestru ksiąg wieczystych, obniżyła płatności podatków wymaganych od małych i średnich przedsiębiorstw. Łatwiejsze jest też składanie zeznań podatkowych.

Największy problem przedsiębiorcy mają z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę oraz z odzyskiwaniem należności z kontraktów, zbyt długo trwa również postępowanie upadłościowe. - W przypadku uzyskania pozwoleń na budowę jesteśmy sklasyfikowani na 164. miejscu wśród wszystkich 183 państw. Zdobycie pozwolenia trwa u nas ponad 10 miesięcy i wymaga ponad 32 procedur - powiedział starszy ekonomista z Banku Światowego Marcin Piątkowski.

Dodał, że kolejnym problemem jest zbyt długi czas zakładania własnej firmy. - Dla porównania w Singapurze trwa to 15 minut, w Portugalii kilka dni, a u nas kilka tygodni - podkreślił.

Wielki skok Kazachstanu

Ranking pokazał, że krajem, który w mijającym roku podjął najwięcej działań na rzecz reformy swojego systemu gospodarczego, był Kazachstan, przesunął się do przodu o 15 miejsc: na 59. pozycję wśród 183 krajów. Węgry, czy Czechy, które wyprzedziły Polskę, również znalazły się w pierwszej dziesiątce gospodarek o najwyższym wskaźniku pozytywnych zmian. Awansowały w górę, odpowiednio: z 52. miejsca na 46. pozycję oraz z 82. na 63.

- Kraje sąsiednie bardzo mocno i szybko przechodziły reformy w ciągu ostatnich kilku lat. Najbardziej Litwa, Węgry i Czesi - podsumował Piątowski.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP

Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Źródło:
PAP

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział uszczelnienie luk prawnych wykorzystywanych przez "patodeweloperów". Jak stwierdził, kładzie się to cieniem na całej branży.

"To kładzie się cieniem na całej branży"

"To kładzie się cieniem na całej branży"

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Źródło:
Grupa Eurozet

Ponowne zbliżenie USA z Chinami może zmienić świat bardziej niż w latach 70. - przekonuje Władysław Inoziemcew, rosyjski ekonomista i krytyk Kremla, w czwartkowym artykule dla "Le Monde". Jak twierdzi, jest to opłacalna strategia, która pozwoli przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi, zagrażającemu porządkowi na świecie.

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

Źródło:
PAP

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters

Tesla została usunięta z tegorocznych targów motoryzacyjnych w Vancouver w Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organizatorzy wyjaśnili, że podjęli decyzję "w trosce o bezpieczeństwo" wydarzenia.

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Źródło:
CNN

- Tesla potrzebuje nowego dyrektora generalnego - powiedział w wywiadzie prominentny inwestor producenta samochodów elektrycznych Ross Gerber. - Elon Musk zniszczył reputację firmy - wskazał.

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Źródło:
Sky News, TVN24

Europa powinna być gotowa na wszystko w obliczu wykorzystania ceł jak broni czy narzędzia szantażu - oświadczyła w czwartek prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez portal Politico.

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch miesięcy zostanie przedstawiony projekt deregulacyjny w zakresie podatków - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak dodał, zmiany będą dotyczyły między innymi przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czatbot Meta AI w najbliższych dniach ma zostać udostępniony w 41 krajach europejskich, w tym w Polsce. W połowie ubiegłego roku po interwencji irlandzkiego regulatora Meta wstrzymała plany dotyczące wdrożenia tego narzędzia.

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 roku wyniosło 8613,14 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 7,9 procent rok do roku.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Źródło:
PAP