W Ameryce nie lubią pracy
Amerykanie odczuwają coraz mniej satysfakcji z wykonywanej pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego niedawno przez firmę badań opinii Conference Board. O zadowoleniu ze swej pracy mówi tylko 45 proc. Amerykanów.
Liczba niezadowolonych ze swej pracy w USA wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy zadowolonych było 49 proc. W 1987 roku, kiedy Conference Board przeprowadziła swój pierwszy sondaż, satysfakcję z pracy deklarowało aż 61 proc. badanych.
Winny kryzys?
Autorzy badań podają różne przyczyny spadkowego trendu - rosnące uczucie pracowników, że ich praca nie jest ciekawa, malejące dochody realne (zarobki po uwzględnieniu inflacji) i rosnące koszty ubezpieczenia zdrowotnego.
Zdaniem niektórych komentatorów, jak Charles Krauthammer z "Washingon Post", głównym powodem niezadowolenia jest to, że wielu ludzi trzyma się nielubianej pracy tylko dlatego, że związana jest z dobrym ubezpieczeniem zdrowotnym (większość Amerykanów korzysta z ubezpieczenia zapewnianego przez zakład pracy).
Różne wyniki sondaży
Inne sondaże nie potwierdzają jednak wyników badań Conference Board. Według ankiety Instytutu Gallupa, 85 procent mieszkańców USA twierdzi, że odczuwa satysfakcję z pracy. Podobne rezultaty przyniósł sondaż przeprowadzony na Uniwersytecie Chicagowskim.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: Constantin Jurcut, sxc.hu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.
Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"
Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.
Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.
"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.
Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"
- Źródło:
- PAP
PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.
Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.
Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.
Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.
Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI
- Źródło:
- tvn24.pl
Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.
Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.
Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?
Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.
Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.
PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.
Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl