Wdrażanie umowy o wolnym handlu Unia-Ukraina zostało odłożone do 31 grudnia 2015 roku - poinformował komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht. Umowa miała zostać ratyfikowana 16 września przez Parlament Europejski oraz ukraińską Radę Najwyższą. Miało to otworzy drogę do tymczasowego wdrażania części postanowień handlowych już od 1 listopada.
Reuters informuje, że Unia Europejska, Rosja i Ukraina uzgodniły opóźnienie wdrożenia umowy o wolnym handlu Unia-Ukraina do końca przyszłego roku. To tego czasu Ukraina będzie nadal korzystać z uprzywilejowanego dostępu do unijnego rynku.
Rosja grozi
Chodzi o jednostronne zniesienie barier celnych przez UE do końca 2015 r. Obecnie obowiązujące jednostronne preferencje handlowe dla Ukrainy, które przewidują czasowe ograniczenie lub zniesienie przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary z tego kraju, wygasają pod koniec listopada. "Opóźnimy tymczasowe stosowanie umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu (DCFTA) do 31 grudnia następnego roku. Z drugiej strony będziemy utrzymywać nasze autonomiczne środki polityki handlowej do tej daty" - powiedział na konferencji prasowej De Gucht Rosja zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na ukraińskie towary, jeśli Kijów wdroży planowaną umowę handlową od 1 listopada. - Zgodziliśmy się na opóźnienie stosowania umowy do końca przyszłego roku i przedłużenie środków handlowych do tego samego momentu. To daje przestrzeń do rozmowy dla trzech zainteresowanych stron, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania - podkreślił De Gucht na konferencji prasowej.
Rozmowy na szczycie
W Brukseli trwały w piątek trójstronne rozmowy z Rosją na temat konsekwencji wdrażania podpisanej w czerwcu umowy między Unią a Ukrainą. Rosja twierdziła, że umowa zagraża jej interesom gospodarczym i grozi wprowadzeniem działań, chroniących jej rynek. Zbliżenie Ukrainy z UE było powodem wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, wywołanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Podczas poprzedniej rundy rozmów w lipcu uzgodniono, że Rosja sporządzi listę swoich zastrzeżeń do umowy. Według nieoficjalnych informacji rosyjska lista, przekazana na początku września, zawiera ponad dwa tysiące uwag, dotyczących przede wszystkim znoszenia przez Ukrainę ceł na towary z UE. Umowa miała zostać ratyfikowana 16 września przez Parlament Europejski oraz ukraińską Radę Najwyższą.
Autor: mn//km / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: (CC BY 2.0)/wikimedia.org | Sébastien Bertrand