Więcej niż 10 procent ludzi dało w zeszłym roku łapówkę. Najwięcej przypadków łapownictwa dotyczy policji i sądownictwa - wynika z raportu ogłoszonego dziś w Berlinie przez organizację Transparency International.
Najczęściej korumpują mieszkańcy Kosowa, Albanii i Kamerumu: w tych krajach co trzecia osoba dała łapówkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy - głosi opublikowany w Berlinie Globalny Barometr Korupcji 2007. Afryka została uznana po raz kolejny za najbardziej dotknięty łapownictwem region.
Kto bierze najczęściej? W większości rejonów świata najczęściej "obdarowywani" są funkcjonariusze policji, w Europie - pracownicy służby zdrowia. Mimo tego za najbardziej skorumpowanych uważa się polityków. Na całym świecie partie polityczne uważane są przez 70 procent ludzi za "skorumpowane" lub "w najwyższym stopniu skorumpowane".
Czy są szanse na wytępienie korupcji? Poglądy są oczywiście podzielone - najbardziej optymistycznie zapatrują się na to Afrykanie, najmniej optymistycznie - Europejczycy i mieszkańcy Ameryki Południowej. Ogólnie ponad połowa badanych na świecie (54 proc.) uważa, że korupcja będzie jeszcze gorsza, podczas gdy w roku 2003 sądziło tak tylko 43 procent.
Polacy okazują się w tym kontekście raczej optymistami. 39 proc. z nas przewiduje wzrost korupcji, jej stały poziom - 34 proc., a 27 proc. uważa, że korupcja zmaleje. Tymczasem w UE jej wzrostu spodziewa się 58 proc. mieszkańców, stałego poziomu - 24 proc., a zmniejszenia się -18 procent.
Jak rządy radzą sobie z korupcją? 60 procent obywateli UE uważa, że nieskutecznie, w Polsce opinię tę podziela mniej niż połowa ankietowanych.
Globalnym Barometrem Korupcji objęto 63 tysiące osób w 60 krajach.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24`