Korzystać ze zniżek dzięki Karcie Dużej Rodziny może już ok. 3 tys. osób. Uprawnienia do niej ma ponad 3 mln Polaków. To dopiero początek planu wspierania wielodzietnych rodzin - zapowiada minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ogólnopolski program Karta Dużej Rodziny ruszył 16 czerwca. W jego ramach rodziny z trojgiem i więcej dzieci mogą korzystać ze zniżek m.in. w PKP, muzeach, niektórych sieciach sklepów. Jak poinformował we wtorek rzecznik resortu pracy Janusz Sejmej, do rodzin trafiło już ok. trzech tysięcy kart. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz deklarował, że program kart dla dużych rodzin to dopiero początek planu wsparcia rodzin wielodzietnych. Jak mówił, karta z jednej strony ma dawać ulgi i zniżki, a z drugiej "ma nadać odpowiedni status, odpowiednią wartość, odpowiedni szacunek rodzinom wielodzietnym".
Miliony uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać w urzędach gminy. Karta wydawana jest bez żadnych opłat i bez względu na osiągane w rodzinie dochody. Według resortu pracy prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli nadal się uczą. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Wszystkie miejsca ze zniżkami dla dużych rodzin mają być opatrzone logo karty. Znak będzie można wykorzystywać w materiałach reklamowych lub informacyjnych firm. W przyszłości na stronie internetowej rodzina.gov.pl będzie można znaleźć instytucje i firmy, które oferują zniżki.
Uzupełnienie lokalnych kart
W gminach i powiatach w całym kraju jest już teraz ponad 200 lokalnych kart samorządowych, w tym trzy wojewódzkie. Program Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych kart, które przyznają gminy swoim mieszkańcom. Samorządowe Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ogólnopolska, uprawniają do ulg, zniżek i zwolnień z opłat. Samorządy mogą przyjąć kartę ogólnopolską jako swoją, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną.
Autor: pp/hej / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu