Największy na świecie bezpośredni sprzedawca kosmetyków - firma Avon, szuka nowego prezesa. Andrea Jung, najdłużej urzędująca kobieta prezes amerykańskiej korporacji, po 12 latach odchodzi ze stanowiska. Jej dymisja ma związek z tym, że amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd prowadzi dochodzenie w sprawie korumpowania zagranicznych polityków i niewłaściwych powiązań pomiędzy kierownictwem firmy, a analitykami z Wall Street.
Jak informuje agencja Reuters, działająca również w Polsce spółka kosmetyczna Avon Products, szuka nowego prezesa. Zdaniem agencji, urzędująca od 12 lat prezes Andrea Jung utraciła zaufanie inwestorów. Najdłużej urzędująca kobieta prezes amerykańskiej korporacji pozostanie na tym stanowisku do czasu, aż firma znajdzie jej godnego następcę.
Jung kilkakrotnie znalazła się na liście 100. "najpotężniejszych kobiet świata" miesięcznika "Forbes". Potrafiła wyprowadzić firmę z dwóch katastrof: kryzysu w Argentynie i Brazylii, które dla Avon są ważnymi rynkami, unowocześniła linię produktów firmy oraz zainwestowała w internet, przez lata systematycznie zwiększając sprzedaż.
Jednak nie sprostała największemu wyzwaniu w karierze: dochodzeniu amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd.
Afera łapówkarska
Jak pisze agencja Bloomberg, afera ma podłoże w Chinach, gdzie w 2008 roku czterej dyrektorowie sponsorowali chińskim politykom podróże zagraniczne. Przeciwko firmie wszczęto dochodzenie w sprawie wręczania łapówek, tym samym próba wejścia na chiński rynek nie udała się.
W maju 2011 roku koncern, który jest największym na świecie bezpośrednim sprzedawcą kosmetyków, zwolnił nie tylko czterech aferzystów, ale zaczął także wewnętrzną kontrolę w swoich oddziałach w krajach rozwijających się. Okazało się, że pieniądze wpływały na konta polityków w Brazylii, Meksyku, Argentynie, Indiach i Japonii a Avon podpisywał z rządami znaczące umowy.
Po skandalu sprzedaż na tamtych rynkach załamała się, a firma podała, że zyski ze sprzedaży w trzecim kwartale będą niższe od przewidywanych (ponad 80 procent zysków pochodzi spoza USA). To czwarty raz, kiedy wyniki firmy okazały się niższe od wcześniejszych prognoz. W kwartale zakończonym we wrześniu Avon zarobił 164,2 mln dolarów (38 centów na akcję), mniej niż 166,7 mln dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku.
Pod lupą komisji
Chwilę po tym, jak Avon ogłosił wyniki finansowe, koncernem zainteresowała się komisja papierów wartościowych i giełd, która postanowiła przyjrzeć się jego działalności na międzynarodowych rynkach i sprawdzić doniesienia o korumpowaniu zagranicznych urzędników.
Komisja bada również czy firma prawidłowo informowała analityków z Wall Street o swoich wynikach finansowych w latach 2010 i 2011.
Avon ma 5 milionów niezależnych reprezentantów handlowych (są nimi głównie kobiety) na całym świecie. Działa w 140 krajach.
53-letnia Andrea Jung jest nie tylko w zarządzie Avonu, zasiada również w radach nadzorczych Apple i General Electric.
Źródło: Reuters, Bloomberg, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe