UE i USA postanowiły w poniedziałek nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne osoby oraz firmy. Miały one działać w celu podważenia integralności terytorialnej Ukrainy. W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, jakie mogą być konsekwencje takiego kroku. Przyglądamy się też wydarzeniom na wschodzie Ukrainy. Podpowiemy także, jak wypełnić PIT.
Kraje członkowskie Unii Europejskiej podjęły decyzję w sprawie nałożenia sankcji wizowych i finansowych na kolejne 15 osób. Nazwiska te mają być ogłoszone dziś w Dzienniku Urzędowym UE. Mają to być obywatele Federacji Rosyjskiej. Wcześniej UE w reakcji na aneksję przez Rosję Półwyspu Krymskiego objęła sankcjami 33 rosyjskich polityków, wojskowych i krymskich separatystów.
Wczoraj listę nowych sankcji ogłosiły Stany Zjednoczone. Zakaz wizowy i zamrożenie aktywów objęły m.in. szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft Igora Sieczyna, szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksieja Puszkowa i wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka. USA zamroziły też aktywa 17 rosyjskich firm. Na 13 z nich ministerstwo handlu nałożyło restrykcje handlowe.
Niespokojnie na Wschodzie
Prorosyjscy separatyści zajęli siedzibę władz miejskich w Konstantynówce w obwodzie donieckim. Wkroczyli też do komendy milicji. W Słowiańsku separatyści uwolnili ze względów zdrowotnych szwedzkiego inspektora wojskowego, jednego z siedmiu przetrzymywanych od piątku obserwatorów z krajów OBWE; wśród uprowadzonych jest Polak.
Mer Charkowa Hiennadij Kernes, został postrzelony w plecy przez nieznanych sprawców, znajduje się obecnie na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest bardzo ciężki. Żołnierz ukraińskich sił zbrojnych zginął w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Dziś w południe w Berlinie przewodniczący Komisji Europejskiej Jase Manuel Barroso spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Putin z Łukaszenką
W Mińsku odbędzie się Szczyt Unii Euroazjatyckiej (EAU) - spotkanie prezydentów Rosji, Białorusi oraz Kazachstanu. Podczas szczytu odbędą się rozmowy na temat sektora rolniczego. Planowana data utworzenia struktur EAU to 2015 roku. W programie przewidziane są również dwustronne rozmowy między Władimirem Putinem a Aleksandrem Łukaszenką na temat sytuacji na Ukrainie.
Czas na PIT
Ostatni dzwonek na złożenie PIT - 34 proc. Polaków składając PIT ma złe samopoczucie, a 21 proc. czuje się jakby byli okradani, czy mamy na co narzekać? W TVN24 Biznes i Świat porównamy stawki podatkowe w Europie. Opowiemy też, jak poprawnie złożyć swoje rozliczenie?
Węgiel tanieje
Znaczący spadek cen węgla na świecie jest główną przyczyną obecnych problemów polskiego górnictwa. Węgiel energetyczny jest tańszy o 13 proc. niż dwa lata temu, a koksujący o 23 proc. Negatywnie na kondycję branży wpłynęła też lekka zima. Na zwałach leży 7 mln ton węgla, jego spore zapasy ma też energetyka. W opinii związkowców sytuacja nie tylko w Kompanii Węglowej (KW), ale w całym górnictwie jest dramatyczna. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy.
Metro stoi
W TVN24 Biznes i Świat także o 48-godzinnym strajk pracowników londyńskiego metra. Pracownicy protestują przeciwko zamykaniu kas biletowych, które prowadzą do poważnej redukcji zatrudnienia. Obecna fala zwolnień obejmuje 950 osób.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat