- Polski węgiel musi pomóc sobie sam, musi być konkurencyjny - mówił w TVN24 Biznes i Świat Janusz Steinhoff. Były minister gospodarki mówił o problemach polskiego górnictwa. Dotyczy tego również spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami związków zawodowych w Katowicach.
Najgorsza sytuacja jest w Kompanii Węglowej, która w ubiegłym roku straciła ponad miliard zł na sprzedaży węgla. Według związkowych liderów sytuacja nie tylko w KW, ale w całym górnictwie jest dramatyczna.
Domagają się oni od rządu rozpoczęcia konstruktywnych rozmów na temat bieżącego planu ratunkowego i nowej strategii dla branży. Jeden z kluczowych związkowych postulatów dotyczy opracowania strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski w oparciu o elektrownie węglowe.
- Mamy pewien problem z węglem i on nie jest taki prosty do rozwiązania. Z jednej strony Unia Europejska, nie bacząc na to co mówi świat, wprowadza konsekwentnie pakiet klimatyczno - energetyczny. Przede wszystkim chodzi mi o redukcję emisji CO2. On jest bardzo radykalny i dotknie polską gospodarkę, górnictwo i energetykę - powiedział Steinhoff.
Recepta
Jak dodał, większość energii elektrycznej produkujemy z węgla kamiennego i węgla brunatnego, chociaż nie jesteśmy największymi w Europie producentami energii z węgla, więcej produkują Niemcy.
- Polski węgiel musi pomóc sobie sam, musi być konkurencyjny. Pamiętajmy o tym, że importujemy coraz więcej węgla. W Polsce pogarszają się warunki górniczo-geologiczne, co rzutuje na koszty wydobycia węgla i w tej chwili górnictwo węgla kamiennego ma wielkie problemy w efekcie spadku cen - podkreślił.
Unia energetyczna
Inicjatywa premiera Tuska związana z unią energetyczną jest doskonała - mówił Steinhoff. - Polska powinna odegrać istotną rolę w kreowaniu tej polityki - podkreślał były minister gospodarki.
Jak dodał problem bezpieczeństwa energetycznego trzeba postrzegać nie tylko w przestrzeni narodowej, ale przede wszystkim unijnej. - Właściwe kierunki to wspólne zakupy oraz możliwość przesyłu gazu i energii czyli konsekwentna budowa konkurencyjnych europejskich rynków energii elektrycznej i gazu. Powinno to dać zdecydowany efekt synergii - powiedział Steihoff.
Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock