Komisja Europejska w styczniu oceni środki zaradcze, jakie podjęło pięć krajów - w tym Polska - którym groziło, że nie ograniczą na czas swoich deficytów finansów publicznych - poinformował unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn.
- Belgia, Cypr, Polska, Węgry i Malta podjęły kroki w celu uzdrowienia sytuacji i zredukowania deficytu - powiedział komisarz na konferencji prasowej. To piątka krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu, do których w listopadzie Rehn wysłał ponaglające listy z prośbą o przekazanie planów budżetów na 2012 r., by wykazać, jakie kroki są podejmowane w celu redukcji deficytu.
Komisarz zastrzegł dziś jednak, że podejmowane przez kraje działania wymagają wciąż doprecyzowania i że "jest za wcześnie, by już teraz podjąć jakieś kroki" w ramach procedury nadmiernego deficytu lub ją zamknąć. - Na początku stycznia będzie czas na ocenę - powiedział Rehn.
W kierunku 3 proc.
KE w swoich prognozach przewiduje, że deficyt polskich finansów publicznych wyniesie 5,6 proc. PKB w 2011 r., 4 proc. w 2012 i 3,1 proc. w 2013 r. Tymczasem wyznaczony przez KE termin redukcji deficytu do dozwolonego poziomu 3 proc. to w przypadku Polski 2012 r.
Polski rząd zapewnia, że zredukuje deficyt w terminie i w projekcie budżetu państwa na 2012 r. zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc.
Źródło: PAP