Święta coraz bliżej, a to oznacza, że najwyższa pora na świąteczne zakupy - także w internecie. Dokonując transakcji online powinniśmy pamiętać o zasadach, których stosowanie powinno uchronić nas przed oszustami.
Według różnych prognoz, przedświąteczne zakupy w sieci mają w tym roku pobić nowy rekord popularności. W USA przewiduje się 25 proc. wzrost takich zakupów, a przeciętny kupujący Amerykanin wyda na nie ok. 800 dolarów.
W Polsce również obserwuje się znaczny wzrost liczby transakcji przeprowadzanych online. Obecnie ponad 33 proc. polskich internautów deklaruje, że regularnie kupuje w sieci. Największym powodzeniem cieszy się sprzęt elektroniczny, wyposażenie domu, odzież i obuwie. Eksperci szacują, że do 2010 roku wartość cyber-handlu w Polsce przekroczy 4 mld euro. Wraz ze wzrostem popularności tej formy zakupów, zwiększa się jednak również prawdopodobieństwo nadużyć.
E-oszustwa to już poważny problem za oceanem, gdzie koszt internetowych nadużyć w ostatnim roku szacowany jest na 340 milionów dolarów.
By pomóc internautom robić bezpieczne zakupy, amerykańska firma EDS i Federalna Komisja Handlu przygotowały wskazówki dla osób robiących zakupy w Internecie:
1. Poznaj swojego sprzedawcę. Firma prowadząca sklep internetowy powinna mieć realny adres i numer telefonu do kontaktów. 2. Korzystaj jedynie z bezpiecznych witryn sklepowych. Witryny używające szyfrowania do ochrony danych powinny wyświetlać w pasku adresu przeglądarki "https://" oraz wyświetlać symbol kłódki, wskazujący na używanie bezpiecznego połączenia. 3. Nie udostępniaj sprzedającemu większego zakresu informacji, niż to jest niezbędne dla dokonania zakupu. 4. Wiele osób otrzymuje fałszywe informacje e-mail skłaniające do ujawniania danych osobowych. Nigdy nie należy odpowiadać na takie wiadomości, ani też klikać w dołączane do nich linki. Najczęściej prowadzą one do fałszywych witryn, wyglądających jak witryny znanych sklepów online. Bezpiecznie jest wpisywać adres witryny bezpośrednio do przeglądarki, a poważne sklepy nigdy nie proszą o podawanie danych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Te same zasady obowiązują przy kontaktach z bankami internetowymi. 5. Używaj oprogramowania antywirusowego i programu firewall. 6. Sprawdzaj regularnie wyciągi z rozliczeń kart kredytowych i konta. Zasady bezpiecznych zakupów w internecie
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/TVN CNBC Biznes