Najnowsze

Tysiące mieszkańców Salwadoru protestowało przeciwko bitcoinom

Najnowsze

Autor:
mp/ams
Źródło:
BBC, PAP

Salwador stał się niedawno pierwszym państwem na świecie, w którym można płacić bitcoinami. Płatnicza rewolucja nie spodobała się jednak mieszkańcom tego kraju. W środę tysiące Salwadorczyków protestowało, wyrażając swoje obawy o destabilizację i inflację.

Uczestnicy protestu zgromadzili się w San Salvador w 200. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Niektórzy z nich podpalili mający obsługiwać płatności w kryptowalucie bankomat. Część z demonstrantów trzymało transparenty z napisami "Dyktator Bukele", "Nie dla Bitcoina" i "Szanuj Konstytucję".

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele był orędownikiem wprowadzenia tej formy płatności i wskazywał, że obniży to prowizję od miliardów dolarów przesyłanych do kraju z zagranicy.

Protestujący oskarżają też prezydenta o używanie autorytarnych środków do zacieśniania swojej władzy w kraju. Wprowadzone przez Bukele zmiany w sądownictwie umożliwiły mu ponowny start w wyborach mimo zapisanych w konstytucji ograniczeń dotyczących kadencji.

- Ważne jest, aby dziś rano powiedzieć: już dość! To, co robi rząd, jest aroganckie, to autorytaryzm – powiedziała agencji Reuters uczestniczka protestu Dora Rivera.

Salwador. Bitcoin legalnym środkiem płatniczym

W zeszłym tygodniu Salwador jako pierwszy kraj na świecie przyjął bitcoina jako oficjalną walutę. Zdaniem zwolenników obniży to prowizję od miliardów dolarów przesyłanych do kraju z zagranicy, ale zdaniem krytyków może ułatwić pranie brudnych pieniędzy.

Uczynienie z bitcoina oficjalnej waluty oznacza, że będzie on musiał być honorowany jako środek płatniczy obok amerykańskiego dolara, który został oficjalną walutą Salwadoru w 2001 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zwolennikiem przyjęcia bitcoina był 40-letni prezydent kraju Nayib Bukele, który argumentował, że dzięki temu Salwadorczycy zaoszczędzą rocznie około 400 mln USD, które – jak szacuje rząd – są wydawane na prowizje od przelewów, a jednocześnie umożliwi to dostęp do usług finansowych osobom niekorzystającym z banków.

Bitcoin - kurs

Kurs bitcoina, który w kwietniu osiągnął rekordowy poziom 65 tys. dolarów, w czerwcu spadł do poziomu 28,8 tys. dolarów. Obecnie za bitcoina trzeba zapłacić powyżej 48 tys. dolarów.

Kurs bitcoinaStooq

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI. BITCOIN - INNOWACYJNY SPOSÓB NA NISZCZENIE NASZEJ PLANETY. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Autor:mp/ams

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości