Rząd rozważa możliwość wielokrotnego przenoszenia składek między ZUS a OFE i odwrotnie. Taka możliwość występowałaby co dwa, trzy lata - dowiedziała się TVN CNBC.
Zgodnie z jednym z założeń, jakie ma się pojawić w projekcie ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym, każdy odprowadzający składki emerytalne ma mieć możliwość wielokrotnej zmiany miejsca, gdzie będą trafiać jego pieniądze.
Składki, w wysokości 2,92 proc. będą mogły być przenoszone co dwa, trzy lata z ZUS do OFE, albo z OFE do ZUS.
Oznacza to, że w przypadku np. złej koniunktury na giełdzie, można będzie zacząć odprowadzać składkę emerytalną nie do OFE, inwestujących głównie poprzez giełdę, ale do ZUS, gdzie roczna stopa waloryzacji składek zależy od tempa wzrostu PKB.
Zmiany w emeryturach
Na początku września premier zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni powinien być gotowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym.
Rządowa propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.
Obywatele mają mieć możliwość wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE.
Autor: MAC/tr / Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: tvn24