Trzeci największy bank w Rosji przeniósł prawie 7 mld dolarów swoich środków do banku centralnego - podaje Reuter. Gazprombank dołączył w ten sposób do innych rosyjskich instytucji, które ścięły swoje depozyty w zagranicznych bankach, w obawie przed ich zamrożeniem, w przypadku kolejnych sankcji Zachodu.
Przepływy środków, które zostały ujawnione w danych opublikowanych przez bank centralny, oznaczają, że na początku kwietnia środki w obcej walucie zdeponowane w banku centralnym znacząco wzrosły.
- To było zupełnie wyjątkowe wydarzenie - podkreśla Maxim Osadchy, analityk bankowy BKF Banku zauważając, że Gazprombank rzadko używa operacji na obcej walucie. - To może pokazywać, że bank mógł użyć takiego chwytu w celu ochrony przed sankcjami - dodał.
Jak podkreśla Reuters, Gazprombank odmówił komentarza w tej sprawie.
Działania ochronne
"Ściąganie" waluty do kraju było częścią szerszych działań rosyjskich banków, chcących zmniejszyć ryzyko oddziaływania kolejnych sankcji Zachodu - twierdzą analitycy. Dane dostępne do stronie internetowej rosyjskiego banku centralnego pokazują, że tylko w marcu ilość obcej waluty w Gazprombanku wzrosła o blisko 7 mld dolarów.
Reuters zauważa, że do tej pory tak znaczący ruch na depozytach został dokonany przez Gazprombank między styczniem a marcem 2009 roku, w czasie globalnego kryzysu.
VTB, drugi największy bank w Rosji zmniejszył znacząco swoje inwestycje Forex oraz rachunki zagraniczne - w sumie o ok. 240 mld rubli. Sbierbank zredukował je o 25 mld rubli.
Autor: mn//gry/zp / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24