Rośnie liczba fałszywek. Najczęściej podrabiane banknoty to 20 i 50 euro

Najnowsze

sxc.hu | v_hujerLiczba fałszywych banknotów euro wycofanych z obiegu wzrosła w drugiej połowie ubiegłego roku o 11,4 proc.

Liczba fałszywych banknotów euro wycofanych z obiegu wzrosła w drugiej połowie ubiegłego roku o 11, 4 proc. do 353 tys. sztuk – podaje Europejski Bank Centralny. To najwyższa liczba wykrytych fałszywek od 2010 roku.

W ubiegłym roku z obiegu zostało wycofanych 364 tys. sztuk sfałszowanych banknotów. - Na tle przeszło 15 mld autentycznych banknotów będących w obiegu, to bardzo niewielka ilość – uspokaja EBC.

Ponad trzy czwarte wszystkich falsyfikatów stanowią banknoty 20 i 50 euro. W drugim półroczu 2013 roku wzrosła liczba podrobionych banknotów 10 euro, lecz na ten nominał przypada jedynie 6,3 proc. wszystkich falsyfikatów. 98 proc. fałszywych banknotów wykryto w krajach strefy euro. Jedynie ok. 1,5 proc. znaleziono w państwach członkowskich UE spoza tej strefy, a 0,5 proc. w innych krajach.

Europejski Bank Centralny zaprezentował w poniedziałek nowy banknot 10 euro z serii "Europa". Nowe banknoty mają lepsze zabezpieczenia i większą wytrzymałość.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | v_hujer