Rośnie globalny apetyt na luksus
Firmy produkujące luksusowe produkty liczą zyski. Dziś swoje doskonałe wyniki finansowe za ostatni kwartał opublikowały dwie z nich: Louis Vuitton i Burberry.
Louis Vuitton, a dokładniej grupa Louis Vuitton - Moet Hennessy jest największym na świecie producentem towarów luksusowych. Oprócz marki Louis Vuitton należą do niej m.in. takie brandy jak Dior, Hennessy, Donna Karan i TAG Heuer.
Dziś koncern podał, że w trzech pierwszych miesiącach 2011 r. zwiększył przychody o 17 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wyniki LV-MH były lepsze od oczekiwań rynku.
Spółka ocenia, że luksusowe towary najlepiej sprzedawały się w Stanach Zjednoczonych, w Europie i Azji. Klienci chętnie kupowali zarówno alkohole (wzrost sprzedaży o 20 proc.), perfumy (wzrost o 9 proc.) jak i zegarki i biżuterię (w górę o 28 proc.).
LV-MH zapewniła, że wpływ trzęsienia ziemi w Japonii na wyniki spółki będzie ograniczony - mimo, że ten kraj odpowiada aż za 9 procent przychodów grupy.
Burberry też w górę
Dobre wyniki zaprezentował dziś także brytyjski producent luksusowej odzieży i dodatków Burberry. W ostatnim kwartale udało się mu zwiększyć sprzedaż o jedną trzecią rdr. Od stycznia do marca wartość sprzedaży w sklepach tej marki sięgnęła 390 mln funtów. To wynik z wyłączeniem Hiszpanii, gdzie firma restrukturyzuje swoje oddziały.
Spółka twierdzi, że to zasługa nowego wzornictwa i marketingu z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Na wyniki Burberry coraz mocniej wpływa też rosnący popyt na towary luksusowe w Chinach. Firma zapowiada, że jej zysk za cały rok finansowy będzie bliski górnej granicy prognoz, czyli 290 mln funtów.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: burberry.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.
Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik
- Źródło:
- tvn24.pl
W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.
Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.
To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.
Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.
Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa
- Źródło:
- PAP
Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.
Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"
- Źródło:
- tvn24.pl
Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.
"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"
- Źródło:
- PAP
Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".
"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"
- Źródło:
- PAP
Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.
"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega
- Źródło:
- PAP
- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.
Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"
- Źródło:
- CNN
Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że MFW wprowadzi w życie sugestie Waszyngtonu dotyczące jego polityki. Wcześniej minister finansów USA Scott Bessent oznajmił, że MFW i Bank Światowy muszą pozyskać zaufanie amerykańskiej administracji.
- Jeżeli nie będziemy mieć małych i średnich przedsiębiorców, to do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie trafi ani wysoka, ani niska składka zdrowotna - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że bardzo chętnie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przekonać go do podpisania ustawy.
Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach
- Źródło:
- TVN24, PAP
W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.
Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.
Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w dyrektywach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz badania emisyjności spalin. Propozycje obejmują cyfryzację dokumentów oraz obowiązkowe rejestrowanie stanu drogomierzy, aby zapobiec manipulowaniu danymi.
W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.
Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.
W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.