Putin węszy korupcję w Polsce

Aktualizacja:
 
Putin: Trzeba wyjaśnić sprawę prywatnego udziałowcaTVN24

Gazowy pat trwa - i po wizycie premiera Rosji Władimira Putina wciąż nie widać sposobów jego rozwiązania. A na dodatek premier Rosji jednoznacznie sugeruje, że u podstaw polsko-rosyjskich umów gazowych jeszcze w latach 90. leżała korupcja - po obu stronach - polskiej i rosyjskiej. I najpierw sprawy te trzeba wyczyścić.

Premier Putin nie ukrywa, że żądania Rosji są jasne i bez ich spełnienia nie ma mowy o przełomie. Rosja chce do Polski dostarczać jak najwięcej gazu i to w kontrakcie trwającym jak najdłużej, a nam zależy na zdywersyfikowaniu źródeł dostaw. Poza tym Rosja chce równego podziału władzy w spółce EuRoPol Gaz, zarządzającej rurociągiem jamalskim, ale jej mniejszościowy akcjonariusz, Gas-Trading nie przewiduje wcale, że miałby się stamtąd wycofać. A Polska w wyniku konfliktu z początku roku wciąż dostaje mniej gazu niż jej potrzeba. Czy więc paliwa zabraknie zimą?

Czego chce Rosja

- W swoim czasie wybudowaliśmy system gazociągów przez Polskę (gazociąg jamalski - red.) i w porozumieniach międzyrządowych napisane jest, że własność tego systemu musi być podzielona między polską a rosyjską firmą 50 do 50 proc., a tu nagle się okazało, że fizyczna osoba z polskiej strony ma 4 proc., chociaż praktycznie w 100 proc. Gazprom finansował cały ten projekt - mówił rosyjski premier podczas konferencji prasowej w Sopocie pytany o uzupełnienie dostaw gazu do Polski.

Nie chcę tutaj nikogo winić i myślę, że po prostu trzeba spojrzeć na korupcyjność tej decyzji (...) i wrócić do tego porozumienia międzyrządowego putin

Chodzi o spółkę EuRoPol Gaz, która zarządza polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Jest ona własnością w 48 proc. Gazpromu, w 48 proc. PGNiG, oraz w 4 proc. spółki Gas Trading. Z kolei w Gas-Tradingu 43,41 proc. udziałów należy do PGNiG, ponad 36,17 proc. do Bartimpeksu, a 15,88 proc. akcji ma Gazprom Export. Po 2,27 proc. mają polski Węglokoks i Wintershall - spółka niemieckiego koncernu BASF.

- Nie chcę tutaj nikogo winić i myślę, że po prostu trzeba spojrzeć na korupcyjność tej decyzji (...) i wrócić do tego porozumienia międzyrządowego - dodał Putin.

Gudzowaty polemizuje z "panem Putinem"

Na początku lat 90. należący do polskiego biznesmena Aleksandra Gudzowatego Bartimpex zapewniał Polsce dostawy gazu z Rosji w zamian za dostawy tam polskiej żywności. Gdy podpisany został w 1993 roku kontrakt międzyrządowy, źródło dochodów Bartimpexu wyschło. Ale Bartimpex wkrótce wszedł jako udziałowiec do Gas Tradingu, a ten objął 4 proc. EuRoPol Gazu. Dlaczego tak się stało - do tej pory nie wiadomo.

Aleksander Gudzowaty o swoim zaangażowaniu w handel gazem
Aleksander Gudzowaty o swoim zaangażowaniu w handel gazemTVN CNBC BIZNES

Aleksander Gudzowaty, właściciel Bartimpexu na antenie TVN CNBC Biznes prostował słowa premiera Rosji.

Umowa wcale nie przewiduje 50/50 - to jest zła interpretacja umowy. W punkcie 1. tej umowy międzyrzadowej mówi się o tym, że 50 proc. może mieć Gazprom i 50 proc. PGNiG. Ale zaraz po tym mówi się o tym, że te strony maja prawo ustanowić swojego przedstawiciela gudzowaty o gazie

Od początku tej dekady, czyli władzy Putina w Rosji, strona rosyjska podnosiła, że pierwotna umowa przewiduje podział władzy w EuRoPol Gazie 50/50. Ostanie 8 lat upłynęło pod znakiem nieustannego konfliktu między akcjonariuszami EuRoPol Gazu lub Gas Tradingu, próbującymi znaleźć sposób na powrót do takiego podziału.

- Umowa wcale nie przewiduje 50/50 - to jest zła interpretacja umowy. W punkcie 1. tej umowy międzyrządowej mówi się o tym, że 50 proc. może mieć Gazprom i 50 proc. PGNiG. Ale zaraz po tym mówi się o tym, że te strony mają prawo ustanowić swojego przedstawiciela - trzecią firmę zaprosić, albo więcej - ile chcą - mówi Gudzowaty. I faktycznie, w 1993 roku zaprosili Gas Trading, który ze swej uprzywilejowanej pozycji "języczka u wagi" nie zamierza zrezygnować.

Gas-Trading się nie wycofa

Krzysztof Laskowski, prezes Gas Tradingu, pytany jaka jest szansa, by Gas Trading wyszedł z EuRoPol Gazu i jego struktura zmieniła się na 50 na 50 proc., powiedział, że nie ma zbyt wielu możliwości, by dokonać tego rodzaju zmian. - Chyba, że będą one dobrowolne, ale to inna sprawa - oznajmił. - Nie było do tej pory tego rodzaju propozycji ani na radzie nadzorczej, ani na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Również zarząd - według mojej wiedzy - nie przewidywał takiego rodzaju postępowania - dodał.

Przypomniał, że to ze strony rosyjskiej w 1993 roku, gdy powstawał EuRoPol Gaz, zaproponowano udział Gas-Tradingu w tej firmie i podział akcjonariatu 48/48/4 proc. - Według moich informacji ten udział był wysunięty przez Gazprom - dodał Laskowski.

Ryszard Kalisz (SLD) i Stanisław Żelichowski (PSL) o udziale Gas Trading w handlu błękitnym paliwem/TVN24
Ryszard Kalisz (SLD) i Stanisław Żelichowski (PSL) o udziale Gas Trading w handlu błękitnym paliwem/TVN24

Zaznaczył, że od dłuższego czasu w spółce trwają rozmowy o zmianach w strukturze udziałów akcjonariuszy, by powrócić do proporcji z początku istnienia spółki na początku lat 90.

Czy możemy być spokojni przed zimą?

Polska musi uzupełnić dostawy gazu, gdyż wygasł kontrakt PGNiG z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do Polski, gdyż decyzją władz ukraińskich zostało wyeliminowane z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy miliard m szesc. gazu w tym roku; wciąż jednak nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku.

Teraz - przedstawiciele PGNiG mówią - magazyny są pełne "po gwizdek". Ale jak będzie w zimie? Nie ma się o co martwić. Spowolnienie gospodarcze spowodowało, że mniej zużywamy gazu. A gdy gospodarka ruszy? Gaz z Kataru możemy dostawać dopiero od 2014 roku. Do tego czasu może być krucho.

Małe szanse na porozumienie

Tymczasem Rosjanie chcą, by dodatkowe dostawy były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 2022 roku. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu, towarzyszy on kontraktowi jamalskiemu.

Jednak rozmowy, które odbyły się pod koniec lipca w Warszawie, zakończyły się fiaskiem. Polska i Rosja nie dogadały się z powodu sporu wokół funkcjonowania spółki EuroPolGaz. Ale także z tego powodu, że Rosjanie chcą wydłużyć kontrakt jamalski. A my tymczasem liczymy na gaz z Kataru.

Zdaniem członka zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Janusza Kowalskiego, w polskim interesie jest, by zachować kontrolę nad spółką EuroPolGaz, Polska powinna dążyć do zawarcia z Rosją porozumienia na dostawy gazu tylko do 2014 roku, czyli do momentu otwarcia terminala gazowego LNG w Świnoujściu. Skroplony gaz trafiałby wtedy do Polski od różnych dostawców drogą morską.

Ale właśnie tego nie życzy sobie Rosja. A na dodatek to ona ma gaz. W Polce, przy okazji uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej o gazie rozmawiali premier Ukrainy Julia Tymoszenko i szef rosyjskiego rządu Władimir Putin - CZYTAJ WIĘCEJ.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP