- Większość planów gospodarczych rządu Prawa i Sprawiedliwości nie doszło do skutku ze względu na skróconą kadencję - twierdzili zgodnie goście TVN CNBC Biznes. Marek Kuchciński i Aleksandra Natalii - Świat dodawali, że reformy są widoczne, a ewentualna wygrana ich partii w wyborach zaowocuje kolejnymi.
Marek Kuchciński zaznaczył na wstępie rozmowy, że nowy program gospodarczy jest kontynuacją tego z 2005 roku, ale po lekkich korektach. Wynikają one choćby z tego, że niektóre z problemów już udało się rozwiązać, a przynajmniej wprowadzić je pod obrady Sejmu, jak choćby ułatwienia dla przedsiębiorców pod szyldem "Pakietu Kluski". - Mamy wiele zrozumienia dla problemów przedsiębiorców, dlatego zdecydowaliśmy się dzielić z nimi ich problemy, choćby przez obniżenie składki rentowej - mówiła przewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych Aleksandra Natalli-Świat. Podkreśliła, że obniżkę "klina podatkowego" wziął na siebie budżet po to, aby realne płace mogły rosnąć, a wydatki przedsiębiorców na pracowników spadać.
Politycy podkreślili, że podwyższanie płac w gospodarce ma m.in. na celu odchodzenie od wizerunku Polski jako kraju taniej siły roboczej, co w nowoczesnej gospodarce przestaje być atutem, na rzecz choćby większej efektywności pracy. - Dlatego tak bardzo dbamy, żeby duża część środków unijnych była przeznaczana na rozwój nauki i nowych technologii - przekonywała Natalli-Świat. Jej zdaniem wzrost płac przyczyni się także do zmniejszenia fali emigracji zarobkowej, skutkującej niedoborem pracowników.
Podatki na tanie państwo
Na pytanie, czy prawo i Sprawiedliwość zrobiło już wszystko ze swego programu odnośnie odbiurokratyzowania gospodarki i aparatu państwowego, co mogłoby mieć odbicie w obniżaniu podatków i wydatków na administrację politycy zapowiedzieli, że ich partia będzie kontynuować, na ile to pozwoli, program obniżki podatków. - Już mamy wyższą kwotę wolną od podatku, a od 2009 roku będą dwie obniżone stawki podatkowe. Planujemy także obniżkę podatków od zysków kapitałowych, zwłaszcza tych na poczet przyszłej emerytury - mówiła Aleksandra Natalli-Świat. Pytana o to dlaczego wbrew zapowiedziom nie zostały ograniczone wydatki na administrację mówiła, że państwo musi zatrudniać i dobrze opłacać urzędników odpowiedzialnych choćby za rozdział unijnych pieniędzy.
Przy okazji pytania o podatki Marek Kuchciński powiedział, że jego partia ma w planach zniesienia KRUS-u dla najbogatszej grupy rolników. Miałoby ono funkcjonować jedynie dla tych rolników, którzy naprawdę go potrzebują ze względu na skalę gospodarstwa.
W odpowiedzi na pytania o kondycję budżetu i realizację przez przedsiębiorstwa zamówień publicznych posłanka PiS uspokajała, że mimo nadwyżki budżetowej po 10 miesiącach roku inwestycje z państwowej kasy przeprowadzane są zgodnie z planem i nic nie zagraża ich kontynuacji.
Złoty, euro i RPP
Politycy zapewniali, że Polska jest na dobrej drodze do przyjęcia unijnej waluty, ale powinna to zrobić w najbardziej odpowiednim ze względu na interesy kraju momencie. Przy okazji ujawnili też, że w związku z tym mają w planach zmiany w konstytucji, które doprowadziłyby likwidację Rady Polityki Pieniężnej, ale nie potrafili powiedzieć, kto ewentualnie przejąłby decydowanie o wysokości stóp procentowych.
Na jutrzejszy Wyborczy Biznes Lunch zaproszeni zostali reprezentanci LPR: Artur Zawisza i Janusz Korwin-Mikke.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES