"Polska" o połowę mniejsza

Najnowsze

TVN24.plGazeta Opolska znalazła się wśród likwidowanych tytułów

Od marca zniknie dziewięć z osiemnastu regionalnych wydań dziennika "Polska". Zarząd Polskapresse - wydawcy dziennika - poinformował , że w związku z kryzysem na rynku wydawniczym reorganizuje działalność, a likwidowane tytuły będą się ukazywać w internecie.

W papierowym wydaniu znikną: "Polska Białystok", "Polska Gazeta Opolska", "Polska Kielce", "Polska Koszalin", "Polska Kujawy", "Polska Lubuskie", "Polska Olsztyn", "Polska Rzeszów", "Polska Szczecin".

Ponadto zamknięte zostaną tygodniki mazowieckie "Nasze Miasto".

Zarząd Polskapresse zapowiada, że likwidacja tytułów pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia na Mazowszu, w Opolu, w Lubuskiem oraz w Warszawie.

- Finansowanie projektów, które nie dają szans na osiągnięcie rentowności w perspektywie tego i przyszłego roku, jest obarczone ogromnym ryzykiem. Jednocześnie obserwowany jest wyjątkowo stabilny mimo kryzysu rozwój przedsięwzięć internetowych - argumentuje Polskapresse w oficjalnym komunikacie.

552 egzemplarze nakładu

Zarząd Polskapresse podkreśla ponadto, że "ponoszenie dodatkowych wydatków związanych z funkcjonowaniem 'Polski' w obecnej formule w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju nie leży w interesie spółki".

Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy zamykane tytuły "Polski" miały w grudniu 2008 r. najgorsze wyniki sprzedaży spośród wszystkich tytułów projektu. Wszystkie likwidowane gazety notowały sprzedaż ogółem (w kioskach i prenumeracie) poniżej dwóch tysięcy egzemplarzy. Najgorzej sprzedawały się: "Polska Koszalin" (552 egzemplarze), "Polska Olsztyn" (622), "Polska Białystok" (690), "Polska Kielce" (821).

Kłopoty wieszczono od początku

Ogólnopolski dziennik wydawnictwa Polskapresse wystartował w połowie października 2007 roku. Powstał na bazie sześciu tytułów lokalnych należących do tego wydawcy, z logo londyńskiego "The Times" w winiecie. W regionach, gdzie Polskapresse nie miała dotychczas swoich pism, uruchomiono lokalne mutacje ogólnopolskiego pisma - i to głównie one są teraz likwidowane.

Pismo zapowiadanej walki o prymat wśród dzienników nigdy nie podjęło, ulegając zarówno tabloidowi "Fakt", jak i opiniotwórczej "Gazecie Wyborczej".

Kryzys projektu już po pół roku jego istnienia wieszczył "Puls Biznesu", wywołując kategoryczną reakcję wydawcy Polskapresse.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl