Polska giełda w górę, amerykańska w dół

Aktualizacja:
 
Podsumowanie dnia na giełdzieTVN CNBC BIZNES

WIG20 kontynuował w środę wzrosty, które jednak pod koniec dnia zostały ograniczone słabym otwarciem giełd w Stanach Zjednoczonych oraz złymi danymi makro z rynku amerykańskiego. Ostatecznie główny indeks warszawskiej giełdy zyskał na zamknięciu 1,24 proc.

Pierwsze minuty dzisiejszej sesji w Warszawie przebiegały stanowiły kontynuację rozpoczętego wczoraj ruchu wzrostowego, który doprowadził WIG20 do maksymalnego poziomu 2.456,4 pkt. Tym samym od poniedziałkowego otwarcia kurs indeksu grupującego największe spółki warszawskiego parkietu zyskał 8,4 proc.

To pokłosie plusów na Wall Street

- Tak dobry początek możliwy był dzięki zakończonym po zielonej stronie notowaniom na Wall Street. Tamtejszy DJIA oraz S&P500 zyskały odpowiednio 4,68 proc. oraz 5,42 proc., co spowodowało, iż amerykańskim indeksom udało się odrobić ponad połowę poniedziałkowych strat - skomentował dla ISB Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Rósł nawet KGHM

Na początku handlu w Warszawie, spośród spółek z WIG20 najaktywniej rosły banki - PKOBP, Pekao SA, BRE Bank i BZ WBK, a także KGHM, który ostatnio notował duże straty. CZYTAJ WIĘCEJ

- Podczas sesji europejscy inwestorzy reagowali na publikacje danych makro z rynku europejskiego, wśród których poznaliśmy odczyt indeksów PMI dla sektorów produkcyjnych: Francji, Niemiec oraz całej Strefy euro, dla których wskazania okazały się nieco gorsze od prognozowanych - uważa Stabakow.

O godz. 11. opublikowana została stopa bezrobocia w krajach Eurolandu, która wyniosła w sierpniu 7,5 proc., przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 7,4 proc.

Cios zza oceanu

- W tym czasie WIG20 konsolidował się w rejonie swoich maksymalnych poziomów z dorobkiem plus 2,5 proc. Sytuacja ta możliwa była dzięki sporemu wzrostowi spółek, które mają największy udział w indeksie.

Jednakże otwarcie giełd w USA po czerwonej stronie spowodowało, iż warszawski parkiet zaczął systematycznie tracić na wartości. Gwoździem do trumny okazał się gorszy od oczekiwanych odczyt amerykańskiego indeksu ISM sektora produkcyjnego obrazujący kondycję przemysłu za wrzesień, który wskazał wartość 43,5 pkt przy prognozie 50 pkt - ocenił analityk BDM.

Nie bez znaczenia była też nerwowość inwestorów, którzy oczekują na głosowanie Senatu nad Planem Paulsona II. CZYTAJ WIĘCEJ

Europa odpowiada spadkiem...

Europejskie parkiety, podobnie jak WIG20 zareagowały spadkiem, który przyczynił się do tego, iż WIG20 zakończył sesję na poziomie 2.413,8 pkt, notując dzienny wzrost wynoszący 1,24 proc. WIG zyskał 1,11 proc. i wyniósł 37.783,08 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,23 mld zł.

...a Ameryka tylko trochę pesymistyczna

Tymczasem środowa sesja na giełdzie w Nowym Jorku ostatecznie zakończyła się umiarkowanymi spadkami. Inwestorzy najwyraźniej wyczekiwali na głosowanie w amerykańskim Senacie nad zrewidowanym planem ratunkowym dla sektora finansowego.

Wskaźnik największych spółek Dow Jones, który w ciągu dnia obniżył się o ponad 200 punktów, następnie odrobił straty i na zamknięciu odnotował zniżkę o 19,59 pkt. (0,18 proc.) do poziomu 10831,07.

Szersze wskaźniki także osłabiły się. Standard & Poor's 500 stracił 5,30 pkt. (0,45 proc.) i wyniósł 1161,06. Technologiczny Nasdaq obniżył się o 22,48 (1,07 proc.) do pułapu 2069,40.

W Rosji też czerwono

Pod znakiem lekkiego spadku cen akcji przebiegały także w środę sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Indeks RTS stracił 1,88 proc. i wyniósł na zamknięciu 1189,06 pkt. Natomiast wskaźnik MICEX zjechał o 1,02 proc. - do poziomu 1027,66 pkt.

Według analityków, oba wskaźniki były pod wpływem niestabilnej sytuacji na giełdach zachodnich. Inwestorzy - twierdzą analitycy - czekają na wieści z Waszyngtonu dotyczące planu ratowania systemu finansowego USA.

Baryłka za 70 dolarów?

Tymczasem rosyjski wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin oświadczył w środę, że jeden z głównych wskaźników gospodarczych Ameryki, indeks Dow Jones, będzie nadal zniżkował. Jego zdaniem spadek ten potrwa pół roku. Kudrin podkreślił, że nieuchronnie odbije się to także na rosyjskim rynku papierów wartościowych.

Szef resortu finansów Rosji ostrzegł również, że gospodarka rosyjska będzie też musiała stawić czoło spadkowi cen ropy naftowej i napływu kapitału. Ceny ropy - według niego - mogą zjechać nawet do 70 dolarów za baryłkę.

Kudrin ocenił też, że rubel nie będzie się dalej umacniał.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wykupiła dotąd nieco ponad połowę gruntów pod nowe lotnisko - poinformował pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak dodał, liczy na to, że do końca czerwca w życie wejdą nowe przepisy, które przyspieszą inwestycję.

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

Źródło:
PAP

Rumunia została wycofana z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) - ogłosił amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Resort wytłumaczył, że decyzja ma na celu "ochronę integralności VWP i zapewnienia bezpieczeństwa granic i imigracji".

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Źródło:
PAP

Polska firma FAKRO uruchamia produkcję schodów w USA, choć pierwotnie planowała otworzyć fabrykę w Nowym Sączu. - Nie uzyskaliśmy zgody od Urzędu Miasta - mówi Ryszard Florek, prezes firmy. Jak dodaje "zmieniające się przepisy i stawki celne w USA sprawiają, że lokalna produkcja staje się coraz bardziej opłacalna".

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Źródło:
PAP

Jaguar Land Rover wznowił dostawy pojazdów do USA po wstrzymaniu ich ze względu na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował Reuters, powołując się na The Times.

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie partii zajączków z polewy o smaku kakaowo-mlecznym, z powodu możliwości obecności fragmentów plastików. Produkt został wycofany z obrotu.

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), główna amerykańska agencja wywiadu zagranicznego, zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk o 1200 - poinformował dziennik "Washington Post" powołując się na źródła w administracji prezydenta Trumpa.

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Źródło:
PAP

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP

TikTok został ukarany grzywną w wysokości 530 milionów euro przez irlandzki urząd ochrony danych osobowych (DPC) - podał Reuters.

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk rozmawiał w środę z reporterami kilkunastu redakcji. Zwołał to spotkanie po tym, jak "Wall Street Journal" podał w środę, że zarząd Tesli ma być zainteresowany zmianą na stanowisku CEO. Choć miliarder mówiąc o swoich działaniach w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), porównał się do Buddy, miał brzmieć "mniej pewnie".

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Źródło:
Axios, CNN, The Washington Post

Rada Miejska Lizbony zdecydowała o wydłużeniu o pół roku obowiązującego od 1 listopada 2024 roku zakazu rejestracji na terenie portugalskiej stolicy nowych lokalnych obiektów noclegowych dla turystów.

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu całej partii ze sklepów.

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Źródło:
tvn24.pl

"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami. Na te słowa zareagował irański resort dyplomacji.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP